Opieka i wychowanie kota

08.08.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Opieka i wychowanie kota

Koty z zasady są domatorami i raczej nie przepadają za podróżowaniem. Lecz czasami może zdarzyć się sytuacja, w której będziemy musieli zabrać ze sobą swojego pupila. Dlatego warto przyzwyczajać go do jazdy samochodem i pobytu w transporterze. Oprócz specjalnego pojemnika będzie potrzebne ci jeszcze kilka niezbędnych rzeczy, o których warto pamiętać.

Nauka

Najlepiej zacząć od wczesnego wieku zaznajamiać kota z transporterem i jazdą samochodem. Zwierze o wiele lepiej toleruje podróże jeśli wcześniej do nich przywykło. To spowoduje, że pupil będzie sprawiał mniej kłopotów podczas podróży.

Na początku trzeba pozwolić zapoznać się kotu z transporterem. Można go położyć na podłodze nawet na kilka dni i pozwolić aby zwierzę do niego przywykło. Dobrym zabiegiem jest wsypanie do środka kocimiętki, zachęci to zwierzaka do zajrzenia do wnętrza. Nie wolno go zamykać od razu, jeśli to zrobimy kot może się wystraszyć. A przecież nie o to nam chodzi.

Po pewnym czasie możesz zacząć zamykać na krótkie chwile pupila w środku. Mów wtedy do niego łagodnym głosem i chwal go. Ważne jest aby miał pozytywne skojarzenia z byciem w środku transportera i nie bał się tego.

Jeśli twój kociak zacznie akceptować transporter zacznij go w nim nosić. Również teraz zaczynaj od krótkich spacerów, żeby nie zniechęcić pupila i nie przestraszyć go. Po pewnym czasie możecie spróbować pierwszej jazdy samochodem. Także nie powinna być ona długa.

Przygotowanie do podróży

Kiedy udajesz się w podróż wraz ze swoim podopiecznym musisz zabrać pewne niezbędne rzeczy. Należy zapakować kocyk, jedzenie, miski, wodę, smycz, szelki. Jeśli jedziesz w dłuższą drogę to weź także kuwetę i żwirek. Warto także pomyśleć o podręcznej apteczce, tak na wszelki wypadek.

Przed wyjazdem możne udać się do lekarza weterynarii po preparat przeciw chorobie lokomocyjnej. Należy pamiętać, aby nie stosować tego typu specyfików „na własną rękę”. Koty rzadko mają problem z przewodem pokarmowym podczas jazdy, ale zawsze lepiej zapobiegać wszelkim niespodzianka podczas podróży. Skutecznym rozwiązaniem jest tez nie podawanie zwierzęciu jedzenia na około cztery godziny przed czasem wyjazdu.

W samochodzie

Podczas jazdy nie dozwolone jest trzymanie kota na kolanach lub puszczenie go luzem. Może to spowodować wypadek. Zwierze musi być przewożone w transporterze. Pojemnik należy ustawić tak, aby nie chybotał się na boki, ani nie przemieszczał. Warto czasem przykryć transporter ręcznikiem, szczególnie gdy mamy do czynienia z osobnikiem pobudliwym i nerwowym. Jeśli nasza droga jest długa to trzeba robić krótkie przerwy i sprawdzać jak czuje się nasz czworonożny pasażer.

W samolocie

W samolocie zwierzęta mogą być przewożone w luku bagażowym lub w kabinie dla pasażerów. Częściej zdarza się podróżować pupilom w luku bagażowym. Bilety dla siebie i dla czworonoga należy zarezerwować odpowiednio wcześnie, ponieważ większość linii lotniczych dopuszcza podczas jednego kursu przewóz ograniczonej liczby zwierząt na pokładzie. Jest to oczywiście obarczone dodatkową opłatą. Zwierzę przed lotem powinno mieć załatwione wszystkie potrzeby fizjologiczne. Dobrze jest również, aby na kilka godzin przed lotem nie spożywało posiłku.

Podczas lotu nie będziesz miał możliwości mieć swojego kota pod opieką dlatego niezbędne są wszelkie środki ostrożności. Przede wszystkim musi to być odpowiedni rodzaj transportera z atestem przeznaczony do podróży lotniczych.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu