Opieka i wychowanie kota

08.08.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Opieka i wychowanie kota

Zawsze z niecierpliwością czekamy na upragniony urlop i gdy przychodzi już ten czas zawsze pozostaje to rozwiązania problem – co zrobić z naszym pupilem? Nie zawsze jest tak, że możemy zabrać go ze sobą, albo wręcz nie wolno nam. Dlatego wcześniej należy wszystko zaplanować, żeby przed wyjazdem uniknąć niepotrzebnego stresu i kłopotu.

Znajomi i przyjaciele

Najlepszym dla kota rozwiązaniem byłoby zostawić go w domu i poprosić o opiekę naszych znajomych czy przyjaciół. Mogą oni zaglądać do domu kilka razy dziennie, żeby nakarmić zwierzaka, sprzątnąć mu kuwetę i sprawdzić jak się miewa. Jest to korzystne, gdyż kot nie zmienia miejsca pobytu, lecz pozostaje w znanym środowisku. Lepiej znosi wtedy naszą nieobecność.

Gdyby jednak nasi znajomi nie mogli w ten sposób zaopiekować się naszym pupilem można ich poprosić o to, aby przyjęli pod swój dach kota. Będzie to o wiele gorsze rozwiązanie, ponieważ kot trafi do nieznanego mu miejsca. Na taka sytuację zareaguje na pewno stresem, ale będziemy przynajmniej wiedzieć, że jest w „dobrych rękach”. Jeśli już wiemy, że na czas naszego wyjazdu nasz zwierzak zamieszka w innym miejscu należy go do tego odpowiednio przygotować. Chodzi tutaj o spakowanie mu wszystkich niezbędnych rzeczy, a są to: zabawki, legowisko, miski i oczywiście jedzenie. Nie wolno zapomnieć o zakupie odpowiedniej karmy, aby nie robić naszym przyjaciołom kłopotu. Trzeba też zostawić numer telefonu do swojego lekarz weterynarii, w razie gdyby się coś stało.

Pensjonaty

Jeżeli nie mamy możliwości zostawienia pupila u znajomych jedynym sensownym rozwiązaniem wydaje się umieszczenie go w pensjonacie dla zwierząt.

Pobyt w pensjonacie jest dla większości kotów ogromnym stresem. Zdolność przystosowania się do pobytu w takim miejscu zależy w dużej mierze od tego, jakie warunki dany obiekt proponuje. Dlatego najpierw należy dokładnie je sprawdzić. Jeśli masz do wyboru kilka pensjonatów – obejrzyj je wszystkie. Dopiero wtedy będziesz mógł podjąć właściwą decyzją. Podczas wyboru musisz zwracać uwagę na wszystko, a przede wszystkim na warunki higieniczne, jakie panują w danym miejscu. Zwróć tez uwagę na stan utrzymania zwierząt, które akurat znajdują się w pensjonacie. Gdybyś nie otrzymał zgody na obejrzenie pomieszczeń i ocenienie warunków panujących w danym miejscu, natychmiast z niego zrezygnuj. Właściciela dobrze prowadzonej placówki nie będą mieli nic do ukrycia i z chęcią pokażą ci wszystko, co sobie zażyczysz. Oczywiście powinni tez odpowiedzieć na twoje pytania i poinstruować cie co wraz z kotem powinieneś zabrać. Od razu zapytaj się też o pełen koszt pobytu, żeby potem nie było niedomówień.

Kot powinien mieć troskliwą opiekę. Zwierzę powinno być umieszczone w oddzielnym pomieszczeniu, chyba że posiadasz daw koty, wtedy powinny być trzymane razem. W pomieszczeniach powinno być dostatecznie dużo miejsca, nie powinno być w nich wilgotno ani duszno. Wentylacja powinna być bez zarzutu, w przypadku kotów ma ona niezwykle ważne znaczenie, gdyż większość chorób przenosi się drogą kropelkową.

Właściciel dobrego pensjonaty od razu zapyta cie o stan zdrowia kota i poprosi o dostarczenie jego książeczki zdrowia. Należy unikać placówek, które nie wymagają takich dokumentów.

Oddając kota do pensjonatu zwróć szczególną uwagę obsłudze na to co twój pupil lubi, a czego nie. Powiedz o dawkach karmy jakie dostaje, oczywiście dostarcz odpowiedni pokarm wraz z kotem. Nie wskazane jest w takich warunkach dodatkowo obciążać kota zmianą karmy. Jeśli twój zwierzak dostaje jakieś leki także należy je dostarczyć do pensjonatu i dokładnie powiedzieć kiedy i o jakich porach maja być one podawane. Dobrze jest tez zostawić numer telefonu i adres lecznicy, w której jest leczony nasz ulubieniec.

Po powrocie

Kiedy odbierzesz kota z pensjonatu obserwuj go uważnie. Zwróć szczególną uwagę na to czy nic mu nie dolega. Zapytaj się obsługi czy nie było żadnych problemów w czasie pobytu, czy ewentualnie były wykonywane jakieś zabiegi. Jeśli coś się stało powinieneś dostać całą historie przebiegu leczenia.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu