Opieka i wychowanie kota

08.08.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Opieka i wychowanie kota

Niektóre koty mają przedziwny zwyczaj, a mianowicie uwielbiają jeść tkaniny lub jedynie żuć je. Czasami zdarza się ze liza one jedynie niektóre materiały. Takie zachowanie nie do końca znalazło wytłumaczenie, ale wiadomo na pewno ze możne być przyczyną wielu kłopotów związanych z zatkaniem przewodu pokarmowego.

Czy mój kot jest wełnojadem?

Pupil, który liże bądź je tkanin, nie koniecznie wełnę, może być zaliczony do tej grupy zwierząt określanych mianem wełnojadów.

W czasie jedzenie materiału kot jest zupełnie pochłonięty tą czynnością, wygląda jakby był w transie. Przerywanie mu tej czynności nie przynosi zbytnich efektów. Czasami na chwilę zdołamy odciągnąć pupila od tej czynności, lecz nie trwa to długo. Karcenie kota za to także nie pomoże, dlatego nie warto tego robić.

Jak wygląda taki kot?

Jest to bardzo charakterystyczne zachowanie. Kot chwyta materiał siekaczami lub kłami. Następnie zaczyna przeżuwać schwytaną tkaninę. Towarzyszy temu obfite ślinienie i dość głośne mruczenie. Zwierzęta wydają się być wtedy mocno podekscytowane.  Najczęściej robią to w pozycji leżącej lub półleżącej. Ilości połykanych tkanin potrafią być na prawdę ogromne. Czasami zdarzają się koty, które nie jedzą materiałów lecz jedynie liżą je. Najczęściej zaczynają to robić, gdy zaczyna się je głaskać i czują silną ekscytacje. Są wtedy bardzo zadowolone. Do najczęściej lizanych rzeczy należą rogi poduszek. Kot taki dodatkowo często zaczyna ugniatać łapkami taką poduszkę, mruczy przy tym głośno i mruży oczy z zadowoleniem.

Jaka jest przyczyna?

Takie zachowanie zaobserwowano po raz pierwszy u kotów syjamskich w latach pięćdziesiątych. Następnie zauważono, że identyczne nawyki wykazują birmańskie oraz mieszańce obu tych ras. Jednak z biegiem czasu uznano, iż ani płeć ani rasa czy wiek nie mogą być wyznacznikiem wystąpienia takiego właśnie zachowania u tych zwierząt. Niemniej jednak przyczyn upatruje się najczęściej w błędach żywieniowych bądź sytuacjach stresowych, z którymi kot radzi sobie właśnie w taki a nie inny sposób. Po dłuższym czasie staje się to jakby „nałogiem” naszego pupila, który trudno będzie przerwać.

Niektórzy twierdzą,  ze jest to zachowanie utrwalone jeszcze w czasie dzieciństwa. W taki sposób można jednak tłumaczyć jedynie lizanie materiałów połączone z ich ugniataniem, a nie zjadanie ich.

Problemy związane z takim zachowaniem

Dotyczą w głównej mierze przewodu pokarmowego. Zatkanie jego bliższych lub dalszych odcinków. Taki stan może doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Jeśli zauważymy, ze nasz kot nie może oddać kału, przestał jeść oraz wymiotuje to jest wielce prawdopodobne, że doszło do zaczopowania przewodu pokarmowego. W takiej sytuacji musimy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii. Musimy się liczyć z koniecznością wykonania zdjęcia RTG, a nawet interwencja chirurgiczną.

Jak przeciwdziałać zjadaniu materiału

Jest kilka metod, lecz nie można powiedzieć aby którakolwiek z nich była skuteczna w 100% i przynosiła pożądane efekty. Niemniej jednak zawsze warto spróbować. Jeśli problem tkwi w niewłaściwej diecie to dobrym rozwiązaniem może okazać się dodanie źródeł błonnika do karmy. Pomaga on w zwiększeniu objętości pokarmu i zwiększa czas przejścia przez przewód pokarmowy. Dodatki których możemy użyć to na przykład otręby, jednak nie wolno ich dodawać zbyt dużo.

Innym sposobem może okazać się używanie odstraszaczy zapachowych bądź smakowych, które mają na celu zniechęcić zwierzę do gryzienia lub zjadania rzeczy. Najczęściej takie metody przynoszą najlepsze rezultaty.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu