Opieka i wychowanie kota

fot. sxc.hu

07.08.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Opieka i wychowanie kota

Wiadomo, że każdy pupil jest inny. Jednak tak jak charaktery ludzi tak i wśród kotów możemy odnaleźć kilka podobnych osobników. Są wśród nich samotnicy, leniuchy i koty niezwykle aktywne i towarzyskie.

Dlaczego kot taki jest?

Dużo tak naprawdę zależy od tego w jakich warunkach zwierze dorastało i jakie czynniki miały na niego wpływ. Kot, który wychowywany był razem z matką i miał kontakt z człowiekiem przez pierwsze tygodnie życia jest łagodny i spokojny. Dzieje się tak w sytuacji, kiedy zwierzę ma możliwość poznania różnych rzeczy i sytuacji za młodu. Może się z nimi oswoić i nauczyć reagować w odpowiedni sposób.

Niestety nie wszystkie zwierzęta mają taką możliwość. Niektóre są wyrzucane na ulicę lub w inne miejsce. Muszą same nauczyć sobie radzić. To wykształca w nich pewną ostrożność. Stają się nieufne. Z takimi zwierzętami trzeba postępować ostrożnie. Zazwyczaj dopiero po pewnym czasie można zaobserwować jaki nasz pupil tak naprawdę jest. Nawet dzikie koty są w stanie oswoić się i poczuć w domu bezpiecznie. Jednak na to potrzeba czasu.

Kot kotu nierówny

Każdy pupil jest inny. Jeden lubi leniuchować na kanapie, drugi urządza wieczne gonitwy po domu, a jeszcze inny ciągle próbuje wydostać się na zewnątrz. Tak jak i ludzie tak i koty mają swoje charaktery. Niektóre cały dzień potrafią wygrzewać się na słońcu i leniuchować, natomiast inne cały czas są aktywne i psocą w domu. Niestety oprócz leniuchów i wiecznych wulkanów energii mamy do czynienia także z samotnikami i bardzo płochliwymi pupilami. Takie koty zazwyczaj wolą być same, nie lubią pieszczot i stronią od obcych. Wolą same się sobą zajmować, właściwie ich kontakt z właścicielem ogranicza się jedynie do codziennych posiłków oraz zabiegów pielęgnacyjnych. Takie zwierzęta o wiele częściej chorują, wynika to z faktu, że każda nowa sytuacja jest dla nich stresowa. Wynikiem stresu jest spadek odporność, a to pociąga za sobą większą podatność na zachorowania.

Jak zmienić kota

Nie zawsze udaje się zmienić charakter i przyzwyczajenia pupila, lecz nie oznacza to, że nie warto spróbować. Koty wycofane i płochliwe warto powoli przyzwyczajać do obecności innych osób. Można je brać na ręce i głaskać, puszczając dopiero po paru minutach. Należy pokazać im że takie sytuacje mimo, że są nowe nie muszą oznaczać czegoś złego. Najważniejsze jest aby zwierzę zrozumiało, że nic mu nie grozi i nie ma się czego bać. W przypadku starszych pupili jest to bardzo trudne, często niewykonalne.

Jeśli mamy w domu kota bardzo aktywnego, a chcemy troszkę utemperować jego charakter to najlepiej zaopatrzyć się w różnego rodzaju zabawki dla zwierząt. Najlepiej takie, których pupil jeszcze nie zna. Zajmie to jego uwagę na dłużej i pozwoli na okiełznanie nadmiernej energii. Zwierzę które ma się czym bawić łatwo zajmuję się sobą, a gdy się zmęczy to idzie spać i jest bardziej stonowane. A przecież o to właśnie chodzi.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.0 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu