Opieka i wychowanie kota

05.10.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Opieka i wychowanie kota

Ze względu na sposób życia ludzi zwierzęta domowe są narażone na szereg niebezpiecznych dla nich substancji. Koty, ze względu na sposób w jaki czyszczą sierść, nie muszą koniecznie zjeść takiej substancji, mogą się nią pobrudzić, a następnie zlizać z sierści podczas mycia. Zazwyczaj zatrucie pokarmowe można rozpoznać po tym, że pupil wymiotuje i staje się ospały. W takiej sytuacji niezwłocznie należy udać się do lekarza weterynarii.

Właściwe postępowanie

W domu istnieje szereg niebezpiecznych dla kota substancji. Mogą one nie tylko spowodować złe samopoczucie i spowodować wymioty, często są przyczyną śmierci zwierząt. Takie objawy pojawiają się około dwóch do czterech godzin od czasu spożycia trucizny. Nie jest to jednak reguła, gdyż środki te działają różnie. Wszystko zależny też od samego zwierzęcia, niektóre osobniki są mniej podatne na zatrucie, a inne bardziej. Chodzi w szczególności o zwierzęta bardzo młode i te w starszym wieku.

Jeżeli zauważymy, ze nasz pupil zaczyna wymiotować i czuje się nieswojo to warto skonsultować się z weterynarzem. Bardzo ważne może okazać się zabezpieczenie wymiocin, mogą znajdować się tam resztki trucizny. Będzie to duża pomoc w postawieniu diagnozy i rozpoczęciu właściwego leczenia.

Niebezpieczne substancje

Do najczęstszych przyczyn zatruć w przypadku kotów należą: kumaryna, węglowodory chloru, glikol etylenowy oraz leki stosowane przez ludzi. Kumaryna znajduje się w trutkach wykładanych na myszy i szczury. Na takie zatrucia najbardziej narażone są koty wychodzące. Substancja ta obniża krzepliwość krwi, zaburza syntezę witaminy K oraz zwiększa przepuszczalność naczyń krwionośnych. Takie zatrucie objawia się wylewami podskórnymi i krwotokami wewnętrznymi.

Węglowodor chloru jest obecny w środkach przeciw pasożytniczych. Oddziałuje on na układ nerwowy. W przypadku zatrucia dochodzi do zaburzenia równowagi i koordynacji ruchowej, występują drżenia mięśni, ślinotok i drgawki. Jeżeli dochodzi do długotrwałego spożywania przez kota małych dawek tej substancji to uszkodzeniu ulegają nerki i wątroba.

Glikol etylenowy jest środkiem dodawany do płynów w chłodnicach samochodowych. Zapobiega on zamarzaniu tych płynów. Ma słodkawy smak. Do zatrucia kota wystarczy około 1,5 ml tej substancji. Po około godzinie dochodzi do wystąpienia pierwszych objawów, są to drgawki, depresja, utrudnione oddychanie, oddech szybki, nadmierna lękliwość. Jeżeli nie zostanie udzielona w odpowiednim czasie pomoc lekarska to dochodzi do śmierci w wyniku zatrzymania akcji serca.

Do leków używanych przez człowieka najniebezpieczniejsze dla kota są środki zawierające paracetamol. Objawy zatrucia pojawiają się po około 4 do 12 godzin od spożycia tej substancji. Są to bladość, depresja, biegunki, wymioty, obrzęk głowy, kończyn oraz świąd.

Rośliny trujące

Niestety koty bardzo lubią obskubywać listki kwiatów. W takich sytuacjach może bardzo łatwo dojść do zatrucia. Jest to duży problem dla właścicieli takich pupili. Dlatego przy kupnie roślin do domu należy unikać tych, które mogłyby zaszkodzić zwierzakowi. Rośliny niebezpieczne dla kota to: agawa, aloes, azalia, barwinek, bieluń, bluszcz, chryzantemy, difenbachia, figowce, gwiazda betlejemska, jemioła, hortensje, konwalie, krokusy, narcyzy, naparstnica, oleander, pelargonie, pierwiosnki, rododendrony, wilczomlecz, tuja.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 3.3 (3 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu