Opieka i wychowanie kota

06.08.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Opieka i wychowanie kota, Pielęgnacja kota

Zapobieganie niechcianym ciążom jest niezwykle ważne. Istnieją dwie metody dające taki efekt. Sterylizacja jest stałym usunięciem narządów rozrodczych, natomiast antykoncepcja daje jedynie czasowy efekt.

Sterylizacja

Jest zabiegiem polegającym na usunięciu narządów rozrodczych. Przebiega podczas znieczulenia ogólnego. Sama operacja trwa około godziny. Natomiast przez okres siedmiu do dziesięciu dni, w przypadku kotki muszą być trzymane szwy. Zwierzę powinno także mieć założony fartuszek ochronny. Jeśli mamy kocura, który został poddany zabiegowi kastracji to już po kilku dniach wszystko wraca do normy. U kocurów nie potrzebne jest zakładanie ubranek, nie zawsze muszą być też zakładane szwy.

Po zabiegu kota należy mieć pod szczególną opieką. Ważne jest, aby nie dopuszczać do tego, żeby zwierzę lizało szwy. Może to spowodować zakażenie rany i narazić nas na dodatkowe koszty leczenia. Chodzi tu przede wszystkim o kotki. Ubranko jakie dostaną po zabiegu powinno być stale założone. Musi być dobrze dopasowane, żeby nasz pupil nie miał możliwości ściągnięcia go i dobrania się do miejsca założenia szwów.
Po sterylizacji konieczna będzie zmiana karmy.
Jest to związane ze zmianą metabolizmu zwierzęcia. Najważniejsze jest, aby stosować karmy, które zakwaszają mocz, zabezpieczy to kota przed powstawaniem kamieni moczanowych. Problem ten jest częstszy u kastrowanych kocurów, ale nie oznacza to, że u kotek nie może on wystąpić. Odpowiednia dieta daje nam pewność, że pupil nie przybierze na wadze. Zwierzęta poddane temu zabiegowi wykazują tendencję do wzrostu apetytu i gromadzenia się tkanki tłuszczowej.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu