Opieka i wychowanie kota

30.10.2010
autor:  Magdalena Zielony
kategoria:  Opieka i wychowanie kota


Smakołyki gotowe

W sklepach zoologicznych spotyka się nie tylko nagrody dla psów. Jest też sporo przeznaczonych stricte dla kotów. Taka nagroda to nie tylko smak. Aby połączyć przyjemne z pożytecznym, często przekąski sprzyjają prawidłowej pracy przewodu pokarmowego. Wzbogacone są też w substancje odkłaczające, co zapobiega zaleganiu włosów w świetle przewodu pokarmowego i ogranicza możliwość tworzenia się polibezoarów.

Smakołyki a szkolenie

W czasie szkolenia pomocne mogą okazać się smakołyki podawane zawsze w momencie prawidłowego wykonania zadania przez zwierzę. Takich smakołyków na rynku jest bardzo dużo. Mogą to być kocie ciastka, paszteciki lub kawałki mięsa, ryb, słowem to, co kot lubi może być dla niego nagrodą. Pamiętamy, żeby zawsze dawać je po wykonanym zadaniu. Na przykład chcąc kota nauczyć wskakiwać na kolana postępujemy podobnie jak w przypadku szkolenia psa. Klepiemy w kolana, mówimy „hop” i pokazujemy smakołyk. Jeśli kot wskoczy pogłaskajmy, pochwalmy, dajmy nagrodę i zestawmy na podłogę. Czynności należy powtarzać. Najpierw za każdym razem dając nagrodę, potem co jakiś czas. I tak z każdym innym poleceniem.
Smakołyki a zdrowie

To ogromna radość kiedy widzimy efekty naszego szkolenia. Jednak należy pamiętać, że nadmiar nagród może odwrócić się przeciw kotu w postaci otyłości. Ani się obejrzymy a od nadmiaru dodatkowych przegryzek kot zmieni się w toczącą się kulkę. Dlatego w trosce o zdrowie kota możemy podzielić jeden smakołyk na mniejsze części.

Pozytywny wpływ na samopoczucie kota wywierają wyżej wspomniane nagrody z substancjami odtłaczającymi.

Każdy sposób na naukę, pochwałę jest dobry. W przypadku kotów, które są łakomczuchami, smakołyki jako nagrody to dobry pomysł, pod warunkiem rozsądnego dawkowania.


//1 1 2
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.3 (3 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu