Opieka i wychowanie kota

06.08.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Opieka i wychowanie kota

Na pewno długo zastanawialiśmy się czy rzeczywiście chcemy mieć w domu pupila i czy powinien być to akurat kot. Jeśli już decyzja zapadła i na pewno ma to być kot, to warto się zastanowić jaki powinien on być i czego oczekujemy od niego. Gdy i to już wiemy jedyne co nam pozostaje to nabyć nowego członka rodziny. Jednak nie wszystkie miejsca, w których można to zrobić są odpowiednie i powinno się to wziąć pod uwagę.

Dlaczego nie wszystkie miejsca są odpowiednie?

Nie wszystkie hodowle zapewniają odpowiednie warunki zwierzętom. W niektórych warunki utrzymania pozostawiają wiele do życzenia. Jest tam zbyt dużo zwierząt bądź są one zaniedbane. Szczególna uwagę należy zwrócić na to jak wygląda miejsce, w którym przebywają małe kociaki. Czy jest ono czyste, czy jest wystarczająca ilość misek i przede wszystkim czy maluch chętnie podchodzą do człowieka.

Bardzo złym rozwiązaniem jest kupowanie kota w sklepie zoologicznym. Odpowiedzialny hodowca nigdy nie zdecydowałby się na oddanie maluchów w takie miejsce. Jest to dla zwierząt ogromny stres. Nie dość ze zostały zabrane od matki to są w obcym miejscu, jest głośno, ciągle ktoś je pokazuje palcami i wyjmuje z kojca. Dla zwierząt jest to bardzo niekomfortowa sytuacja i należy liczyć się z jej konsekwencjami.

Stres bardzo często skutkuje spadkiem odporności, a to pociąga za sobą większą podatność na infekcje. W przypadku młodych osobników nierzadko choroba kończy się śmiercią, gdyż są one zbyt słabe, aby ją przezwyciężyć.

Nie kupuj kota przez Internet!

W sieci jest bardzo dużo ogłoszeń o sprzedaży bądź oddaniu zwierząt. Takie ogłoszenia powinny mieć jedynie wymiar informacyjny. Nie należy na ich podstawie nabywać zwierzaka. Pupila przed kupnem należy obejrzeć na żywo. Zobaczyć w jakich warunkach przyszedł na świat, jak wygląda jego matka i w jakim stanie jest. Przede wszystkim należy upewnić się, że prezentowane i opisywane zwierzę jest faktycznie tym, które jest w rzeczywistości do sprzedania.

A może przygarnąć  kota z „ulicy”

Bardzo dużo czworonogów wałęsa się po ulicach. Wszystkie z nich potrzebują dachu nad głową. Jednak taki kot nie jest dobrym rozwiązaniem dla początkującego właściciela. Takie zwierzęta sprawiają bardzo dużo problemów wychowawczych. Często są agresywne w stosunku do ludzi.

Człowiek, który ma kota po raz pierwszy nie będzie umiał się zachować w wielu sytuacjach, które będą miały miejsce. Może to skutkować jedynie zniechęcenie się do tego gatunku. Dlatego jeśli to twój pierwszy kot to zdecyduje się na kota, który zna ludzi, nie boi się ich i przede wszystkim umie zachować się w domu.

Książeczka zdrowia

Kociaka możesz zabrać do siebie po ósmym tygodniu życia, a nawet później. W tym wieku zwierze powinno już być po wizytach w gabinecie weterynaryjnym. Musi mieć książeczkę zdrowia, w której będą zanotowane terminy szczepień i odrobaczeń. Pierwsze z nim muszą być już zanotowane, niezbędna jest pieczątka lekarz weterynarii. Powinna się znajdować przy każdym podanym specyfiku.

Tylko tak udokumentowane szczepienia i odrobaczenia należy brać pod uwagę. Zdarza się bowiem, że przyszły właściciel dostaje jedynie słowne zapewnieni o wizycie u lekarza weterynarii, bądź kartkę z terminem następnego szczepienia. Takiego hodowcy nie można brać pod uwagę, ponieważ nie ma pewności, że zwierzę rzeczywiście miało coś podawane. A w przypadku kociąt jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ gdy zabierzemy takiego osobnika od matki może zacząć nam chorować, a wtedy jest bardzo prawdopodobne, że go stracimy jeśli nie został wcześniej zabezpieczony szczepionkami i środkami odrobaczającymi.

Niestety jeśli nawet bardzo chcemy wziąć kota z takiego miejsca to nie powinniśmy tego  robić. Jeśli ktoś nie dba o zdrowie młodych bardzo prawdopodobne jest, ze matka zwierząt także nie ma właściwej opieki. Może to w przyszłości skutkować wadami bądź niedorozwojem kociąt, ponieważ jeśli matka ma jakieś niedostatki to one odbijają się na jej potomstwie.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 2.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu