Opieka i wychowanie kota

11.10.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Opieka i wychowanie kota

Żeby wychować i dobrze ułożyć kota musimy stosować system nagród i kar. Oczywiście nie chodzi tu o bicie kota czy stosowanie innych siłowych metod. Przede wszystkim liczy się konsekwencja i systematyczność. Najważniejsze jest, aby zwierzę nauczyło się znaczenia słowa – nie.

Najważniejsze słowo

Najistotniejsze w całym wychowaniu kota jest to, aby zrozumiał on znaczenie słowa „nie”. To słowo musi być natychmiast użyte w sytuacji, gdy zobaczysz, ze twój pupil właśnie wskoczył na stół w kuchni lub zaczął drapać meble .Należy tak zwracać się do zwierzaka w każdej niepożądanej sytuacji, musi się on nauczyć, że nie może wchodzić wszędzie gdzie tylko chce.

Jeżeli twój pupil nie reaguje na słowo „nie” możesz je powtórzyć krzycząc i równocześnie klasnąć dwa razy w dłonie. Gdyby okazało się to nieskuteczne możesz delikatnie, acz stanowczo zepchnąć kota ze stołu lub odsunąć od mebli. Kiedy to zrobisz weź pupila na ręce i przenieś na drapak bądź legowisko, a następnie powiedz „dobry kotek”. W ten sposób twój ulubieniec zacznie rozróżniać sytuacje, które są przez ciebie pożądane bądź nie.

Co dalej?

Kiedy tylko kot przestanie się źle zachowywać należy natychmiast go pochwalić. Po tym jak twój mruczuś nabroił nie wypuszczaj go na zewnątrz, ani nie karm go. Chodzi o to aby odczekać jakiś czas zanim dasz kotu to co lubi. Nie może on kojarzyć pozytywnych sytuacji z tym czego mu nie wolno – mógłby odebrać to jako nagrodę.

Jeżeli kot przestanie się źle zachowywać zanim zwrócisz mu uwagę to lepiej nie mów nic. Ale na przykład jeśli będzie sytuacja, w której pupil chciał wskoczyć na stół, ale tego nie zrobił, to nie pozostaje nic innego jak pochwalić go za takie zachowanie.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu