Opieka i wychowanie kota

07.08.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Opieka i wychowanie kota

Wspólne spędzanie czasu ze swoim pupilem jest niezwykle ważne. Nie chodzi jedynie o czas poświęcany kotu podczas wspólnych zabaw, ale przede wszystkim o okazywanie mu zainteresowania. Wspólnie spędzone chwile są niezwykle ważne i pozwalają na zbudowanie mocnej więzi między właścicielem, a jego pupilem.

Jak spędzać czas z kotem?

Sposobów na to jest bardzo wiele. Wszystko zależy od tego co nasz kot lubi. Niektóre zwierzaki uwielbiają gonitwy za piłeczkami, inne preferują myszki, jeszcze inne natomiast uwielbiają wędki. Tego jednak należy dowiedzieć się samemu, bo nikt nie zna naszego pupila tak dobrze jak my.

Należy pamiętać, że koty które przebywają wyłącznie w domu potrzebują więcej ruchu żeby prawidłowo rozwijać swoje zachowania oraz utrzymać kondycję fizyczną. Takim kotom w szczególności przyda się większa ilość zabawek i oczywiście więcej uwagi ze strony właściciela.

Rozmawiaj z kotem

Ważne jest, aby mówić do swojego pupila. Opowiadać o tym co się dzieje dookoła i pokazywać mu w ten sposób świat. W brew ogólnej opinii rozmowa ze zwierzętami potrafi uspokoić nie tylko pupila. Staje się również przyjemnym doświadczeniem dla właściciela. Jeśli zwierzę przyzwyczai się do naszego głosu będzie na niego pozytywnie reagować. Przede wszystkim nie należy zapominać o tym, że w taki sposób jesteśmy w stanie wpływać na nasze zwierzę. Odpowiednią intonacją możemy uspokoić pupila bądź jeśli to konieczne skarcić go.

Mówiąc do kota starajmy się jak najczęściej używać jego imienia, szczególnie na początku naszej wspólnej znajomości. Pozwoli to nauczyć pupila swojego imienia.

Dotyk

Koty są zwierzętami, które uwielbiają być głaskane. Często same dopraszają się o takie pieszczoty ocierając się o nogi właściciela. Jest to kolejny sposób na wspólne spędzanie czasu. Tak samo jak za pomocą głosu dotykiem jesteśmy w stanie uspokoić pupila. Głaskanie i pieszczoty to najlepszy sposób na dostarczenie kotu relaksu i pozwolenie na to, aby zaczął mruczeć i przeciągać się na naszych kolanach w dowód wdzięczności.

Odgłos mruczenia kota jest niezwykle uspokajający. Wpływa on pozytywnie na właścicieli, pozwala im się odprężyć i oderwać od codziennych spraw. Działa także nasennie, niektóry twierdzą nawet że ma właściwości lecznicze – normuje pracę serca i ciśnienie krwi.

Koci rewanż

Jeśli obdarzymy naszego podopiecznego czułością i odpowiednią długością spędzonego wspólnie czasu możemy oczekiwać rewanżu z jego strony. I wcale nie musi on ograniczyć się jedynie do mruczenia bądź zasypiania nam na kolanach.

Dla kotów charakterystycznym zachowaniem jest tak zwane ugniatanie. Jest to zachowanie charakterystyczne dla większości ssaków. Polega ono na ugniataniu łapkami i lekkim wbijaniu pazurów, niektóre koty przy tym zaczynają lizać ugniataną okolicę. Taki zabieg w okresie karmienia przez matkę miał na celu umożliwienie szybszego wypływu mleka z sutka. Zachowanie takie w późniejszym czasie zanika, natomiast u kotów zostaje (w większości przypadków) zachowane do końca życia. Takie ugniatanie jest niezwykle przyjemne, jest to swego rodzaju masaż. Temu zachowaniu wtóruje oczywiście głośne mruczenie. Jeśli nasz pupil wykonuje taki masaż podczas wspólnych pieszczot to możemy być dumni, że kot w naszym towarzystwie czuje się bezpiecznie. W taki sposób okazuje nam przywiązanie i oddanie, jest w naszej obecności zupełnie zrelaksowany i spokojny.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu