Opieka i wychowanie kota

22.11.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Opieka i wychowanie kota

Wszyscy zdają sobie sprawę, że wprowadzenie drugiego kota do domu wpłynie pozytywnie na zachowanie i rozwój obecnego pupila. Należy się do tego jednak dobrze przygotować, aby uniknąć zbędnych kłopotów.

Jakiego kota wziąć?

Najlepiej aklimatyzują się młode osobniki. Są także łatwiej akceptowane przez „stare” koty. Odpowiednim wiekiem jest okres ósmego bądź dziewiątego tygodnia życia. W tym czasie nie wolno zapomnieć o wykonaniu podstawowych szczepień i dopilnowania terminów odrobaczeń.

Jeśli natomiast zdecydujemy się na starszego osobnika to czas przyzwyczajenia się obu zwierząt do siebie będzie o wiele dłuższy. Czasami zdarzają się sytuację, w których wspólne mieszkanie dwóch zwierzaków staje się niemożliwe. Przedłużające się walki i wzajemne ataki mogą być przyczyną oddanie jednego ze zwierząt. Podczas wyboru pupila należy wziąć to pod uwagę, aby oszczędzić mu niepotrzebnych stresów.

Pierwsza reakcja naszego starszego pupila

Początki nigdy nie są łatwe. Niemniej jednak musimy kiedyś przez to przejść. Jeśli nasz obecny kot nie przebywał nigdy z innymi zwierzętami i nie jest przyzwyczajony do ich obecności to możemy być pewni, że jego pierwszą reakcją będzie raczej wrogość. Będzie on starał się zademonstrować maluchowi swoją pozycję i pokazać „kto tu rządzi”. Możemy w tym czasie słyszeć wiele burczeń, syków czy wręcz przeciągliwych miauczeń ze strony dorosłego ulubieńca.

W takie sytuacje nie należy ingerować, trzeba pozwolić zwierzętom na porozumienie się na ich własny sposób.

Problemy

Może się zdarzyć tak, że koty będą bardzo mocno chcieć zaznaczyć swoją obecność. Dlatego musimy się przygotować na szkody jakie możemy przez takie działanie ponieść. Do najbardziej uciążliwych zniszczeń należą oczywiście podrapane meble, podarte dywany i zasłony. Zwierzęta w taki właśnie sposób manifestują swoją obecność na danym terenie. W niektórych przypadkach może dojść nawet do tego, że kastrowany kocur zacznie znaczyć moczem dom. Jest to rzadkie zachowanie, ale należny się z nim liczyć.

Oprócz zaznaczania moczem, koty mogą zacząć oddawać także kał poza kuwetą. Z reguły zdarza się tak, gdy jeden z osobników przepędza drugiego z kuwety, bądź po prostu piasek w kuwecie jest zbyt rzadko wymieniany.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu