Opieka i wychowanie kota

08.08.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Opieka i wychowanie kota

Decyzja o przyjęciu kociaka pod swój dach jest niezwykle radosną chwilą. Cieszymy się na sama myśl o małej puchatej kuleczce, która już niedługo zagości w naszym domu. Nie należy zapominać, że nowy towarzysz potrzebuje nie tylko opieki, ale niezbędnych mu akcesoriów. Nie chodzi tutaj tylko o kuwetę i miski.

Niebezpieczny dom

Dom dla małego zwierzaka wbrew pozorom jest bardzo niebezpiecznym miejscem i nie należy o tym zapominać. Do największych zagrożeń zaliczają się okna, drzwi i schody. W miarę możliwości trzeba ograniczyć dostęp kota do tych miejsc.

Na okna i drzwi balkonowe można nałożyć specjalne siatki zabezpieczające. Są one dostępne w sklepach zoologicznych. Jeśli w mieszkaniu posiadamy schody dobrze jest zastawić je czymś, tak aby kociak nie mógł przedostać się na drugą stronę.

Takie działanie ma na celu uchronienie naszego pupila przed niebezpiecznymi urazami. Należy pamiętać, że jest to małe zwierzę, które bardzo chętnie będzie chciało zajrzeć w każdy kąt.

Potrzebne akcesoria

Do najpotrzebniejszych rzeczy należy oczywiście kuweta. Dla małych kociąt powinna być ona nie duża i niska, aby bez problemu mogły do niej wchodzić. Na początek musi być typu otwartego, ułatwi to pupilowi dostęp i nie będzie powodować niepotrzebnych oporów przed korzystaniem z kuwety. Kiedy kot przyzwyczai się do załatwiania swoich fizjologicznych potrzeb w miejscu do tego przeznaczonym możemy zastanowić się nad zmianą na kuwetę zamykaną. Nie jest to zabieg konieczny, ale wielu właścicieli preferuje właśnie ten typ kociego WC.

Konieczne jest wypełnienie czymś kuwety, będzie to oczywiście specjalny żwirek przeznaczony dla kotów. Nie wolno używać zwykłych piasków. Obecnie rynek prezentuje szeroka gamę artykułów tego typu, także jest w czym wybierać. A raczej nasz pupil będzie musiał wybrać, gdyż może zdarzyć się tak, ze wybrany przez nas piasek nie będzie odpowiadał naszemu ulubieńcowi. Często tak się dzieje w przypadku żwirków zapasowych.

Aby pupil mógł prawidłowo się rozwijać niezbędna jest mu odpowiednia karma, a co za tym idzie konieczność zakupienia mu misek na jedzenie i picie. W sprawie wyboru karmy dobrze jest się poradzić lekarz weterynarii. Bez problemu pomoże nam dobrać odpowiednią dietę dla naszego kociaka.

Kolejnym niezbędnym elementem każdego domu, w którym ma zamieszkać mały tygrys jest drapak. Nie powinien być duży, aby zwierzę z niego nie spadło. Możliwość używania drapaka  jest ważna nie tylko dla pupila, ale przede wszystkim dla naszych sprzętów domowych. Kupując drapak uchronimy nasze meble przed zniszczeniami.

Aby wypełnić czas kotu trzeba mu dostarczyć odpowiednią ilość zabawek, które będzie mógł gonić i aportować. Jest to bardzo ważne, aby kociak mógł się swobodnie bawić i przede wszystkim, aby miał czym się bawić. Nie muszą to być zabawki kupione w sklepie, czasami wystarczy zwinięta kartka papieru lub kawałek sznurka.

Żeby kociak czuł się dobrze pod naszym dachem musi mieć swoje legowisko. Nie powinno znajdować się ono daleko od misek z jedzeniem i wodą. Na początku musi ono stać na podłodze, aby kociak mógł swobodnie do niego wchodzić.

Oprócz wyżej opisanych akcesoriów potrzebne jest nam jeszcze posiadanie sprzętów do pielęgnacji. Są to cążki do przycinania pazurków oraz szczotki do czesania. Najlepiej mieć dwa rodzaje szczotek różniące się twardością włosia. Koty nie przepadają za grzebieniami, dlatego lepiej zainwestować jednak w miękkie szczotki lub ewentualnie zgrzebła gumowe.

Przybycie kota

W miarę możliwości dobrze jest zabrać kociaka z jakąś rzeczą, która zna. Może być to kocyk bądź jakaś zabawka. To ułatwi mu zaaklimatyzowanie się w nowym domu. Na początku nie wolno zwierzaka nosić non stop na rękach i wyciągać z miejsc gdzie się schowa. Trzeba mu dać czas na oswojenie się z nową sytuacją. A na pewno po kilku dniach zacznie wesoło biegać po domu i szybko poczuje, że jest u siebie.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu