Opieka i wychowanie kota

18.11.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Opieka i wychowanie kota

Często nasi pupile przysparzają nam wielu kłopotów. Szukamy sposobu na poradzenie sobie z takimi sytuacjami jak obgryzanie kwiatków czy niszczenie przedmiotów. Można sobie z czymś takim poradzić odpowiednio wychowując kota lub skutecznie utrudnić mu wyrządzanie szkód.

Uciążliwe sytuacje

Do najczęstszych szkód należą zniszczone meble, poszarpane zasłony czy obgryzione kwiatki. Takich sytuacji jest wiele. Wynikają one ze złego wychowania kota, nie poświęcania mu wystarczającej uwagi, bądź braku w domu zabawek i drapaka. Zaznaczanie terenu za pomocą pazurów jest dla kota czymś naturalnym, dlatego nie powinno nikogo dziwić, że przy braku drapaka kot wykorzysta do tego celu obecne w domu fotele czy kanapy.

Jeśli chodzi o rośliny, to niestety nasi pupile uwielbiają się do nich dobierać. Często jest to podyktowane zbyt małą ilości błonnika w karmie, ale bywa tak, że kotem kieruje wyłącznie ciekawość.

Jak sobie z tym radzić?

Przede wszystkim dobrze jest zacząć od nauczenia kota co znaczy słowo „nie” oraz wyznaczenie granicy co mu wolno, a czego nie. Aby zachęcić czworonoga do przebywania w określonych miejscach, na przykład na drapaku można użyć do tego kocimiętki. Jest to zioło, które przyciągnie zapachem uwagę kota. Można posypać nią także zabawki i legowisko pupila.

Natomiast miejsca w których nie chcemy, aby zwierzak przebywał, należy spryskać substancjami odstraszającymi. Rynek oferuje duży wybór takich preparatów. Dobrym domowym sposobem jest olejek pomarańczowy lub ocet. Można nimi spryskać na przykład kosz na śmieci, jeśli nasz zwierzak lubi w nim zanurkować. Jest to całkiem niezłe rozwiązanie.

Jeśli mamy problem z załatwianiem się kota pod kwiatkami lub krzewami można tego uniknąć stosując cienką siatkę. Należy nią obłożyć roślinę i przykryć cienką warstwą ziemi. Pazury kota łatwo wplączą się w nią zniechęcając go do dalszego kopania. Niektórzy do tego celu używają szyszek sosnowych bądź gruboziarnistego żwiru lub po prostu kamyków obsypując nimi krzewy.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu