Opieka i wychowanie kota

17.11.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Opieka i wychowanie kota

Najczęściej popełnianym błędem jest decydowanie się na zwierzaka zupełnie nie mając pojęcia o tym jak może wyglądać życie z nim pod jednym dachem. Wydaje się nam, że po przyniesieniu kota do domu wszystko jakoś się ułoży, ale w praktyce różnie bywa. Okazuje się, że nie każdy może mieć kota pod opieką. Zajmowanie się czworonogiem to nie tylko danie mu schronienia i dostarczenie pożywienia, ale cała masa innych rzeczy, które „wyjdą” z czasem.

Nowy dom

Najczęściej nowymi domownikami zostają zwierzęta młode. Kocięta powinny być odłączane od matki dopiero po ukończeniu 8 tygodnia życia. Lepiej jest jeżeli są z matką nawet przez 10-11 tygodni.

Normalne jest, że w pierwszych dniach pobytu w nowym domu zwierzę jest smutne i przestraszone. Zostało przecież zabrane od matki i rodzeństwa do obcego miejsca. Prawidłowo zsocjalizowane zwierzaki aklimatyzują się jednak bardzo szybko. Problem stanowią zwierzęta, które trafiają do nas ze schronisk lub ciężkich warunków. Zwierzęta młode o wiele łatwiej znoszą trudności związane z nowym środowiskiem. Ze starszymi osobnikami bywa różnie, każde zwierzę zachowuje się inaczej.

Nie każdy dla każdego
 
Nie zawsze jest tak, że wybrane przez nas stworzonko będzie odpowiadało w pełni naszym warunkom życiowym Może okazać się, że nasz nowy pupil potrzebuje dużej ilości uwagi, której niestety nie jesteśmy w stanie mu poświęcić.

Po pewnym okresie czasu możemy także dojść do wniosku, że zwierzak jest dla nas zbyt dużym obciążeniem finansowym.

Powodów na pozbycie się kota jest mnóstwo. Jednakże wszystko sprowadza się do jednej rzeczy – chcesz oddać kota.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu