Opieka i wychowanie kota

05.11.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Opieka i wychowanie kota


Zapachy

Koty są szczególnie wyczulona na zapach związków zawierających azot. Ma to związek z rozpoznawaniem po zapachu moczu kocura, a w szczególności kocura dominującego na danym terytorium. W taki sposób samce wyczuwają kotki w rui.

Na domowe tygrysy bardzo silnie działają dwa zioła, a mianowicie: kocimiętka oraz waleriana. Ta pierwsza ma o wiele silniejszy wpływ. Zachowanie się kota, który wyczuł którąś z tych roślin przypomina zachowania seksualne. Zaczyna on miauczeć, tarzać się i ślinić. Prawdopodobnie takie zachowanie jest spowodowane obecnością w ziołach substancji przypominającej związek chemiczny znajdujący się w moczu samic.

Analiza zapachów

Bardzo charakterystyczny dla kotowatych jest sposób analizy zapachów. Polega on na pewnego rodzaju grymasie. Kot lekko otwiera pyszczek, marszczy nosi i wykrzywia wargi. Zwierzę często stoi z głową podniesiona do góry i mocno skupionym wzrokiem. W tym czasie język zostaje dociśnięty do podniebienia. Prawdopodobnie zwiększa to analizę zapachów. Dzieje się to za sprawą kontaktu z narządem Jacobsona (narządem lemieszowym), który znajduje się w przedniej części podniebienia. Zbudowany jest z dwóch ślepo zakończonych kanałów biegnących między jamą ustną, a nosową. Jest to narząd łączący w sobie zmysły smaku i powonienia. Analiza zapachowa odbywa się po wypełnieniu obu kanałów wciągniętym prze kota powietrzem.

Zapach odgrywa istotną rolę również w stymulowaniu kociego apetytu. Pomaga w identyfikacji zdobyczy. Dlatego koty, które cierpią na infekcje górnych dróg oddechowych rzadko kiedy chcą chętnie przyjmować pokarm podczas choroby.

Koty za pomocą informacji zapachowych tworzą swego rodzaju system komunikacji. Potrafią nawet stworzyć swoisty zapach dla określonej grupy osobników żyjących na jednym terenie. Zapach bowiem jest przekaźnikiem tożsamości osobniczej zwierzęcia, mówi o jego statusie społecznym oraz okresie rozrodczym. Narząd ten jest niezbędny dla każdego osobnika. Umożliwia on nie tylko rozpoznawanie zapachów, ale przede wszystkim sprawną komunikację między zwierzętami.


//1 1 2
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu