Opieka i wychowanie kota

05.11.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Opieka i wychowanie kota

Niezwykle czułym zmysłem u kotów jest węch. Jest on dość dobrze rozwinięty u tego gatunku. Także system sygnałów zapachowych prezentuje niezwykłą różnorodność. Jest to jeden ze sposobów komunikowania się tych zwierząt.

Węch

Jeden z najważniejszych zmysłów kota. Nie wykazuje on tak wysokiej specjalizacji jak u psów, lecz jest równie przydatny. Dzieje się to za sprawą specjalnych zakończeń nerwowych umieszczonych w nosie, mają one za zadanie odbieranie bodźców zapachowych. U kota jest ich około 19 mln, natomiast pies posiada ich aż 130 mln, natomiast człowiek posiada zaledwie 5 mln takich zakończeń.

Gruczoły zapachowe

Na pewnych miejscach ciała kota znajdują się gruczoły zapachowe, które produkują pewną oleistą wydzielinę. Jest ona inna dla każdego kota. Stanowi jakby odcisk linii papilarnych każdego osobnika. Miejsca, w których produkowana jest ta substancja to broda, wargi, skronie oraz nasada ogona.

Zwierzęta w charakterystyczny sposób zaznaczają swój teren oraz osobniki żyjące na nim. A mianowicie ocierają się brodą lub bokiem głowy o kanty mebli, drzwi bądź nogi właścicieli. Dotykanie i głaskanie właśnie tych okolic ciała pupila, które produkują tą specyficzną substancję wyraźnie wprawiają go w zadowolenie. Staje się bardziej wyczulony na pieszczoty oraz zaczyna coraz bardziej ocierać się o nas. Kot w ten sposób zaznacza nas jako członka swojej grupy.

Podobne zachwiania wykazują lwy na wolności. Ocierają się one o siebie na wzajem, co powoduje zacieśnienie związków w danej grupie. Również przy pomocy wydzieliny zapachowej zaznaczają one swoje terytorium na którym żyją.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu