Opieka i wychowanie kota

27.10.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Opieka i wychowanie kota

Jest jednym ze sposobów komunikowania się kotów. W skład repertuaru kocich śpiewów wchodzą: syczenie, prychanie i oczywiście mruczenie. Wiele z dźwięków wydawanych przez koty jest dla nas niesłyszalna ze względu na ich wysoką częstotliwość.

Płacze godowe

Przeraźliwe miauczenie będziemy mogli usłyszeć jeśli zdarzy nam się posiadać kotkę, która właśnie ma ruję. Specyficzny odgłos jaki z siebie wydaje można porównać wręcz do płaczu dziecka. Bardzo podobne dźwięki usłyszymy również w wykonaniu samicy tuż po akcie kopulacyjnym. Temu zdarzeniu zawsze towarzyszą głośne wrzaski zwierząt. Powodem tego jest charakterystyczna budowa prącia kocura – jest wyposażone w szereg haczyków, które przy wycofywaniu go z pochwy sprawiają kotce ból.

Krzyk rozpaczy

Nasi pupile miauczą przeraźliwie gdy się czegoś boją lub są zestresowane. Taki krzyk możemy usłyszeć przy próbach włożenia kota do transportera i przy wyciąganiu go na przykład w gabinecie weterynaryjnym. W takich sytuacjach musimy starać się uspokoić kota mówiąc do niego spokojnie i cicho tłumacząc, że robimy to dla jego dobra i nic mu nie grozi.

Zwierzęta wydają krzyk także w sytuacjach zagrożenia, na przykład gdy są atakowane. Wtedy głośno wyją i zawodzą. W taki sposób reagują kocięta, które zostają odłączone od matki. Starają się ją przywołać głośnym miauczeniem, prawie wyciem.

Wymuszenie przez miauczenie

Małe koty miauczą bardzo głośno, jeśli oddalą się od matki. W taki sposób próbują zwrócić na siebie jej uwagę, przywołać ją. W identyczny sposób postępują starsze zwierzęta. Jeśli czegoś chce będzie chodził za nami i zawodził domagając się na przykład jedzenia lub chwili uwagi. Są to zwierzęta bardzo uparte i natrętne kiedy czegoś chcą. Takie wymuszanie może trwać nawet do kilkudziesięciu minut. Zachowanie takie nasila się, jeśli pupil poczuje jakiś smakołyk.

Niektóre koty w ten sposób domagają sie większej uwagi z naszej strony, bądź właśnie zapraszają nas do zabawy.

Śpiewy nasilają się z chwilą przygotowania posiłku dla ulubieńca. Dołącza się także chodzenie właścicielowi między nogami, wylewne ocieranie się o przedmioty, rogi ścian i nasze nogi. Pora karmienia to moment silnej ekscytacji dla kota i właśnie w taki sposób ją wyraża, ocierając się i miaucząc.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 3.8 (4 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu