Opieka i wychowanie kota

25.10.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Opieka i wychowanie kota


Jak kot reaguje na taką sytuację?

Przeważnie przy pierwszym łapaniu w taki sposób pupila może on wykazywać zachowania agresywne. Będzie próbował się uwolnić z uścisku. Może przy tym syczeć i miauczeć. Nie wolno puszczać zwierzaka zanim nie wykonamy zaplanowanych czynności, ponieważ kolejna próba złapania go będzie o wiele trudniejsza.

Niektóre zwierzęta reagują wręcz odwrotnie, są o wiele spokojniejsze, nie miauczą i nie próbują się uwolnić. Po prostu czekają na rozwój sytuacji.

Jeśli chcemy wykonać jakiś zabieg przy pupilu to dobrze jest mieć do pomocy kogoś. Jedna osoba będzie trzymała kota, a druga przycinała pazury bądź zmieniała opatrunek.

Jak można uniknąć chwytania za kark?

Nie jest to jakaś straszna metoda, ale jak wiadomo nie stawia ona kota w komfortowej sytuacji. Można tego uniknąć przyzwyczajając czworonoga od pierwszych dni, ze czasami musi on stać czy leżeć spokojnie jeśli czeszemy go lub obcinamy mu pazury. Takie zachowanie się ulubieńca nie przyjdzie z dnia na dzień lecz w przyszłości umożliwi nam uniknięcie łapania go za kark bądź unieruchamianie w inny sposób. Jeśli nasz kot bardzo źle znosi łapanie za kark, to do zabiegu skracania pazurów można spróbować zawinąć go w ręcznik i tak ograniczyć jego ruchy. Nie jest to rozwiązanie idealne, ale może być lepiej tolerowane przez pupila.


//1 1 2
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.3 (6 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu