Opieka i wychowanie kota

25.10.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Opieka i wychowanie kota

Jest to jeden ze sposobów kontrolowania zachowania kota. Postępuje tak matka chcąc przenieść potomstwo w inne miejsce. Często podczas bijatyk kotów można zaobserwować jak poszczególne osobniki usiłują złapać się nawzajem za kark. Czasami sami jesteśmy zmuszeni do użycia właśnie takich środków wobec swojego pupila. Najczęściej jest to w sytuacjach, kiedy nie możemy sobie poradzić z nim w żaden inny sposób.

Czy taka metoda jest dobra?

Nie można uznać jej za znakomitą metodę wychowawczą. Nie powinna być stosowana często. Za kark należy złapać kota tylko w przypadku gdy jest to niezbędne. Trzeba pamiętać, że taka sytuacja dla kota jest wielce niekomfortowa. Będzie on próbował się jak najszybciej uwolnić z naszego chwytu lub, co zdarza się równie często, będzie on spokojnie czekał na moment zwolnienia uścisku.

W czasie łapania kota za kark ważne jest, aby drugą ręką podtrzymać mu tylne łapki. W taki sposób zmniejszymy obciążenie spoczywające na skórze kota. Nie chcemy przecież zrobić mu krzywdy, a jedynie przez chwilę przytrzymać. Należy też pamiętać o własnym bezpieczeństwie, koty bowiem mają ogromne zdolności do wyginania się we wszystkie możliwe strony i używania przy tym swoich pazurów i zębów.

Po co łapiemy kota za kark?

Najczęściej konieczne jest to w sytuacjach, kiedy nie możemy sobie poradzić z nim w żaden inny sposób. Nie jest to dla kota jakoś bardzo bolesne czy nieprzyjemne uczucie. Lepiej jest unieruchomić go w taki sposób na parę chwil i spokojnie wykonać planowane czynności. Należą do nich przede wszystkim przycinanie pazurów. Niewielu właścicieli radzi sobie bowiem z tym zabiegiem w inny sposób. Większość kotów pozwala na skrócenie pazurków jedynie w takiej pozycji. Nie jest może najprzyjemniejsze dla pupila, ale daje nam bezpieczeństwo, że go nie skaleczymy przypadkowo, kiedy ten będzie próbował się nam wyrwać.

Chwyt za kark jest praktycznie jedynym sposobem w jaki możemy przytrzymać koty dzikie, którym na przykład chcemy pomóc, podać jakiś lek bądź preparat.

Inna sytuacją w jakiej można zastosować taki chwyt jest chęć skarcenia kota, na przykład w sytuacji gdy ten wszedł na blat stołu. Jednak należy pamiętać, że nasza reakcja musi być szybka, aby zwierzę wiedziało za co zostało ukarane.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.3 (6 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu