Opieka i wychowanie kota

06.10.2010
autor:  Magdalena Zielony
kategoria:  Opieka i wychowanie kota

Pod pojęciem krycie rozumie się takie zachowania i czynności kotów, które prowadzą do wprowadzenia nasienia do dróg rodnych, a tym samym zapłodnienia samicy. Każdorazowy akt krycia u kotów odbywa się w podobny sposób.

W odróżnieniu do innych zwierząt uwolnienie komórek jajowych z pęcherzyków nie odbywa sie samoistnie. W tym celu akt kopulacji odgrywa ogromną rolę, ponieważ to on powoduje uwolnienie jajeczek.

Rytuał godowy

Każdemu aktowi zbliżenia się kotów w celu odbycia kopulacji towarzyszy rytuał godowy. Kotka inicjuje zbliżenie do niej kocura. Gdy poczuje gotowość do przyjęcia kocura, zachęca go do kopulacji poprzez podnoszenie tylnej części ciała oraz odchyla ogon. W tej prowokacyjnej pozycji zaczyna deptać również tylnymi łapami.

Gdy kocur zauważy zachowanie kotki przystępuje do krycia kotki. Wchodzi na kotkę i przygryza skórę na jej karku, jednocześnie przytrzymując ją przednimi łapami. W tej pozycji możliwa jest kopulacja.

Kopulacja

Bezpośrednio przed samym aktem kopulacji, przytulone koty często przemieszczają się razem. Kotka w tym czasie eksponuje swój srom. U kota dochodzi do erekcji. W odróżnieniu od wielu gatunków zwierząt kocur posiada prącie skierowane ku tyłowi. Jest to tak zwany penis retroversus. Jednakże w momencie wzwodu jego narząd kopulacyjny jest skierowany do przodu co umożliwia wprowadzenie go do dróg rodnych kotki. Po wprowadzeniu prącia do pochwy kotki niemalże natychmiast dochodzi do wytrysku nasienia. Całkowity czas kopulacji trwa średnio kilkadziesiąt sekund, rzadko przedłuża się do kilku minut. Podczas wyciągania prącia z pochwy kotka wydaje przeraźliwy odgłos, po czym kocur na pewien czas odsuwa się od kotki. Jest to spowodowane tym, że nierzadko kotki chcą atakować kocura zaraz po kopulacji. Kotka po akcie zbliżenia zaczyna się tarzać oraz przeciągać łapami. Krycie powtarza się kilkukrotnie, dopóki samica pozwala na zbliżenie. W okresie rui może się powtarzać wiele razy w ciągu dnia.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu