Opieka i wychowanie kota

05.11.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Opieka i wychowanie kota


Kastracja i sterylizacja

Koty poddane zabiegowi sterylizacji chętniej trzymają się domu. Związane jest to z usunięciem narządów rodnych, a więc czynnika, który pobudzał zwierzęta do ciągłych wędrówek i ewentualnych poszukiwań partnera. Kastraty i wysterylizowane kotki żyją dłużej i cieszą się lepszą kondycją zdrowotną. Dzieje się tak ponieważ wykastrowane koty unikają bójek i walk, a kotki poddane zabiegowi sterylizacji nie są narażone na obciążenia wynikające z samej ciąży, porodu i karmienia młodych.

Innym istotnym aspektem kastracji jest ograniczanie w ten sposób populacji dzikich kotów. Na ulicach pełno jest wałęsających się zwierząt. Nie powinniśmy się przyczyniać do zwiększenia ich liczby.

Bezpieczny dom

Jeśli już zdecydujemy, że nasz pupil będzie miał możliwość swobodnego opuszczania domu i wracania do niego kiedy sam będzie chciał musimy zastanowić się jak mu to najlepiej umożliwić.

Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie specjalnych drzwiczek dla kota w drzwiach lub oknie. Drzwiczki takie otwierają się w obie strony. Kot będzie mógł je sam otworzyć popychając noskiem furtkę.

Nie wolno zostawiać kotu uchylonego okna aby mógł wejść. Taka sytuacja może skończyć się zablokowanie kota między oknem, a ścianą. Konsekwencją takiego postępowania może być śmierć kota, a w najlepszym przypadku urazy kośćca.

Kiedy kot się zgubi

Nie należy zwlekać z poszukiwaniami. Pierwszym krokiem jaki wykonamy będzie skontaktowanie się z najbliższym schroniskiem dla zwierząt i powiadomienie o zgubie. Można także skorzystać z pomocy takich instytucji jak Straż dla Zwierząt czy Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Skuteczne też jest szukanie kota „na własną rękę” i rozlepienie ogłoszeń w najbliższej okolicy.


//1 1 2
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu