Opieka i wychowanie kota

fot. sxc.hu

05.11.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Opieka i wychowanie kota

Wiele kotów trzymanych w domach ma możliwość swobodnego opuszczania ich. Jest to bardzo wygodne zarówno dla właścicieli, jak i dla kotów. Należy pamiętać jednak, aby takie zwierzęta wracały do domu i nie zgubiły się. Trzeba także prowadzić skrupulatną profilaktykę, gdyż takie osobniki narażone są na większą liczbę infekcji niż koty trzymane w zamknięciu.

Profilaktyka

W przypadku kotów, które mają możliwość wychodzenia niezwykle ważne jest pilnowanie terminów szczepień i odrobaczeń. Takie zwierzęta częściej zapadają na różnego rodzaju infekcje. Ważne są nie tylko kwestie szczepień, ale przede wszystkim odrobaczanie. Koty wychodzące powinny być odrobaczane co 3 miesiące, nie można zapominać także o zabezpieczeniu zwierząt przed pasożytami zewnętrznymi takimi jak pchły czy kleszcze. Jest to szczególnie ważne w okresie letnim i wiosennym.

Niezbędnym wyposażeniem każdego wychodzącego kota jest obroża z adresówką oraz czip.

Zaczipować zwierzę można w lecznicy weterynaryjnej, jest to tani i szybki zabieg. Mikroczip zostaje umieszczony pod skórą, najczęściej po lewej stronie szyi. Umożliwia on identyfikację kota, w przypadku zagubienia się. Stanowi on swego rodzaju dowód osobisty każdego zwierzęcia.

Adresówka powinna zawierać dane kontaktowe właściciela oraz imię kota. Można także umieścić na niej adres i numer lecznicy, w której leczony jest kot.

Wszystkie powyższe zabiegi mają na celu zabezpieczyć naszego ulubieńca przed ewentualnym zgubieniem się lub złapanie jakiejś infekcji.

Miłe powroty

Aby kociak chętnie wracał do domu musi on mu się pozytywnie kojarzyć. Dlatego po każdym przybyciu kota powinniśmy go nagradzać miłym głosem i pieszczotą. Dobrym rozwiązaniem jest także podawanie kotu karmy zaraz po przybyciu do domu.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu