Opieka i wychowanie kota

03.08.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Opieka i wychowanie kota

Kot to drapieżnik przystosowany do polowania. Jego budowa przystosowana jest do wykonywania długich skoków, szybkiego biegu, a zarazem bezszelestnego poruszania się. Umie w ułamku sekund zmienić swój kierunek ruchu i położenie własnego ciała. Jednak to, że jest tak fantastycznie przystosowane nie oznacza, że nie grożą mu różnego rodzaju urazy.

Jak poruszają się koty?

Domowe tygrysy zazwyczaj poruszają się powoli i z gracją. Jednocześnie potrafią być bardzo szybkie i bezszelestne. Ich chód jest bardzo charakterystyczny – stawiają kończyny na krzyż – najpierw prawa przednia i lewa tylna, a potem lewa przednia i prawa tylna. Ciężar ciała spoczywa głównie na przednich łapach, środek ciężkości wypada w okolicach głowy, a tylne nogi są jakby motorem napędowym całego ciała. Takie rozwiązanie pozwala na minimalne zużycie energii.

Koty nie stąpają na całych powierzchniach łap, stawiają kroki opierając się jedynie na palcach. Natomiast bezszelestny chód to zasługa miękkich opuszek palcowych. Oprócz tego amortyzują one także siłę uderzenia działającą na kości podczas skoków i lądowań.

Skoki

Nasi pupile bez wysiłku mogą wskoczyć na wysokość nawet pięciokrotnie przewyższającą ich wzrost. Robią to z niezwykłą łatwością i wdziękiem. Często skoki wykonywane są z miejsca. Jest przy tym charakterystyczna sekwencja póz przybieranych przez kota – najpierw przykuca, a następnie w jednej sekundzie prostuje się i wyrzuca ciało do przodu. Niezwykle ważny podczas skoku jest ogon, pełni on rolę steru, pozwala utrzymać równowagę i właściwy kierunek lotu.

W skokach oszałamiające wyniki uzyskują dzikie koty – tygrys skacze na odległość 9 metrów, natomiast puma może pokonać w locie nawet 12 metrów.

Sztuka lądowania

Podczas lądowania kot polega przede wszystkim na zmyśle równowagi. Pozwala mu on przybrać odpowiednia pozycje do zaistniałych warunków. Zwierzę potrafi obrócić się będąc w powietrzu nogami do góry. Zmianę pozycji wykonuje poruszając odpowiednio poszczególnymi częściami ciała. Najważniejszą funkcję pełni tu ogon, który kot ustawia prostopadle do podłoża i za jego pomocą dokonuje skrętów tułowia. Lądowanie jest łagodne dzięki odpowiedniej budowie stawów, układzie mięśni i ścięgien, a także opuszkom.

Kiedy dochodzi do urazów?

Nasz pupil lepiej poradzi sobie z upadkiem z większej wysokości. Wynika to z faktu, że niedostateczna odległość od podłoża nie pozwoli kotu na przybranie odpowiedniej pozycji i ustawienie tułowia, które byłoby najkorzystniejsze w danym momencie i pozwalało na łagodne lądowanie. Wtedy najczęściej dochodzi do urazów. Są to nie tylko złamania czy skręcenia, często obrażeniom ulegają narządy wewnętrzne. Jeśli twój ulubieniec doznał jakiegoś wypadku natychmiast udaj się z nim do lekarza.

Aby zapobiec takim sytuacjom należy właściwie zabezpieczyć dom. Powinno montować się specjalne siatki na okna i balkon. W przypadku kotów starszych trzeba brać pod uwagę likwidację wysokich drapaków czy leżanek na wysokościach. Mimo, ze koty są niezwykle sprawne fizycznie trzeba pamiętać, że nie chroni to ich przed urazami. Kot jednak nie zawsze spada na cztery łapy i często zdarza się to w czasie wypadnięcia przez okno. W czasie lotu kot zahacza o wystające elementy budynku (np. balkon) nie mogąc utrzymać przy tym równowagi i przyjąć odpowiedniej pozycji. A następnie uderza o betonowy chodnik. Śmierć zazwyczaj nie następuje od razu, czasami kot ginie w męczarniach, bo nikt nie zauważył jego zniknięcia i upadku. Bywa i tak, że dostrzeżemy co się stało, ale niestety jest już za późno. Nawet lekarz weterynarii, któremu dostarczymy kota w takim stanie najczęściej nie może zrobić nic więcej jak tylko skrócić jego cierpienie. Dlatego pamiętajmy – nie wolno zostawiać otwartych okien i drzwi balkonowych kiedy mamy w domu zwierzęta.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu