Opieka i wychowanie kota

16.11.2010
autor:  Mateusz Kruszyński
kategoria:  Opieka i wychowanie kota

W ostatnich latach bardzo popularne stały się rasowe koty, które są typowymi kotami „kanapowymi”. Idealne do mieszkania, gdyż nie mają potrzeby wychodzenia z domu i bezpieczniej i pewniej czują się w czterech ścianach. Ostatnio coraz częściej podobnie utrzymywane są koty europejskie, popularnie zwane dachowcami, które z natury są jednak kotami wychodzącymi. Czy koty tak utrzymywane są szczęśliwe?

Miejsce

Decydując się na kota, który ma być kotem domowym, musimy zdawać sobie sprawę z ciążącej na nas odpowiedzialności. Wbrew pozorom odpowiedzialność ta wcale nie jest mniejsza od odpowiedzialności za kota wychodzącego. Przede wszystkim musimy poznać kocią naturę i potrzeby. Bez poznania i zrozumienia zachowań tych bądź co bądź osobliwych czworonożnych futrzaków, nie będziemy w stanie zapewnić im właściwych warunków życia. Chociaż wiele kotów rasowych doskonale czuje się wśród czterech ścian, koty europejskie mają dużą potrzebę polowania i wychodzenia. To stawia przed właścicielem duże wyzwanie stworzenia takich warunków swojemu pupilowi, żeby ten czuł się naturalnie. To wcale nie jest proste, ale nie niemożliwe. Musimy pamiętać o tym, że koty to z jednej strony samotniki, chodzące swoimi ścieżkami, ale również potrzebują dużo uwagi i czułości od właściciela. Musimy więc tak zaaranżować przestrzeń, żeby nasz sierściuch miał oddzielne miejsce do spania, oddzielne do zabawy, oddzielne do jedzenia i załatwiania potrzeb fizjologicznych. Miejsca takie powinny być stałe. Oczywiście nie trzeba robić wielkiego przemeblowania na przyjęcie kota do domu, lecz pamiętać o tym, że koty są bardzo terytorialne, raz wybrane miejsce np. na kuwetę, nie powinno być zmienione.

Aktywność

Pamiętajmy również, aby oprócz pieszczot zapewnić naszemu kotu odpowiednią porcję zabawy. Oprócz tego, że jest to bardzo potrzebne młodym kociakom, doskonale rozładowuje nadmiar energii u kotów dorosłych. One też lubią się bawić i szaleć z zabawkami. Należy również pamiętać, że koty w domu stają się z zasady mniej aktywne, toteż zbilansowanie karmy powinno być dostosowane do ich kanapowego stylu życia. Na szczęście dzisiaj mamy do dyspozycji naprawdę duży wybór karm gotowych ze średniej i wysokiej półki, które możemy doskonale dopasować do aktywności naszego kota. Specjalnej troski żywieniowej wymagają kocury i kotki sterylizowane mieszkające w mieszkaniach. Ich tendencje do otłuszczania się są wybitne, toteż kontrola pożywienia powinna być bardzo dokładna i odpowiedzialna. Pamiętajmy również o „drapakach” jeśli chcemy zachować meble i większe kwiaty doniczkowe w całości.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu