Opieka i wychowanie kota

19.11.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Opieka i wychowanie kota

Wiadomo, że dwa zwierzaki chowają się lepiej niż w pojedynkę. Dlatego decyzja o wzięciu drugiego kota jest jak najbardziej trafnym wyborem. A opieka nad kolejnym pupilem wcale nie jest taka uciążliwa na jaką może wyglądać. Natomiast korzyści jakie z tego płyną są nieocenione.

Czy powinniśmy mieć drugiego kota?

Zasadniczo odpowiedź na to pytanie prawie zawsze brzmi – TAK! Należy jedynie zastanowić się czy nasze mieszkanie jest odpowiednio duże dla dwóch kotów, choć to raczej rzadko jest problemem. Kolejny i w sumie najważniejszy aspekt to problem finansowy. Drugi zwierzak to niemały wydatek. Dochodzą koszty karmy, żwirku, szczepień, wizyt weterynaryjnych podczas ewentualnego leczenia. Pamiętajmy, że jeśli w domu jest kilka zwierzaków to najprawdopodobniej zarażą się one od siebie. Mogą to być nie tylko choroby wirusowe czy bakteryjne, ale spotykane najczęściej pasożyty wewnętrzne (tasiemce, glisty) i zewnętrzne (pchły, świerzbowce).

Decyzja zapadła

Wiemy na pewno – chcemy mieć drugiego zwierzaka w domu. Mamy do tego odpowiednie warunki i jedyne co pozostaje to zastanowić się nad tym jaki ma być nasz kolejny pupil.

Najlepiej brać koty młode, one szybciej aklimatyzują się w nowym środowisku. A także naszemu obecnemu pupilowi łatwiej będzie zaakceptować młode zwierzę. Kwestią drugorzędną pozostaje płeć ulubieńca. Nie ma tutaj jakiś szczególnych wskazań. Z reguły kotki bywają mniej żywiołowe. Może nam się trafić na przykład leniwy i ospały kocur, albo bardzo energiczna kotka. Charakter jest kwestią indywidualną każdego kota.

Zanim przyprowadzisz nowego czworonoga

Przede wszystkim należy pamiętać o zapobieganiu chorobom i inwazjom pasożytów. Zanim przyniesiemy do domu nowe zwierzę warto upewnić się czy nasz obecny pupil ma aktualne szczepienia i odrobaczenia. Warto postarać się, aby nowy zwierzak miał zrobione przynajmniej pierwsze szczepienie i oczywiście został odrobaczony.

Upewnij się, że zarówno twój kot, jak i przyszły pupil są zdrowi. Nie mają żadnych infekcji ani nie są w trakcie leczenia lub tuż po jego zakończeniu. Jest to bardzo istotne z tego względu, że wprowadzenie nowego zwierzęcia do domu spowoduje bardzo stresową sytuację dla obu kotów. To może pociągnąć za sobą spadek odporności, a co za tym idzie zwiększoną podatność na infekcję. A takiej sytuacji lepiej jest uniknąć. Dlatego jeśli któreś ze zwierząt jest chore najlepiej wstrzymać się z decyzją o wzięciu kolejnego czworonoga.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu