Opieka i wychowanie kota

15.11.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Opieka i wychowanie kota


Kotka w rui

Po osiągnięciu okresu dojrzałości mieszkanie pod jednym dachem z kotką może być niezwykle trudne. W tym czasie u samic występuje okres rui. Objawia się on przeraźliwym miauczeniem, tarzaniem się po podłodze. Zwierzęta są niespokojne i niezwykle pobudzone. Ocierają się o przedmioty, charakterystycznie unosząc zad. Jest to postawa manifestująca gotowość rozrodczą. Zwiększa się tez ryzyko niechcianej ciąży, szczególnie w przypadku kotek wychodzących.

Zabieg sterylizacji

Jako odpowiedzialny właściciel powinieneś kota jak najszybciej wysterylizować. Nie ma jakiejś znaczącej różnicy w zachowaniu pupila po zabiegu.

Kocura można wykastrować w każdym momencie, jeśli oczywiście osiągnął już dojrzałość płciową. Po zabiegu jeszcze przez okres kilku miesięcy zapach moczu może się utrzymywać. Wynika to z obecności w organizmie hormonów stymulujących między innymi znaczenie moczem. Gromadzą się one w tkance tłuszczowej, z której z czasem będą uwalniane.

W przypadku kotki zabieg sterylizacji zaleca się wykonać przed pierwsza rują, lecz po piątym miesiącu życia. Gdy wystąpiły już objawy rui z zabiegiem musimy poczekać do jej zakończenia.

W razie wątpliwości kiedy zdecydować się na sterylizację zawsze można udać się do lecznicy weterynaryjnej i skorzystać z porady weterynarza. W razie potrzeby ustali on terapię hormonalną w celu wyciszenia objawów rui i przygotowania do operacji. Przed zabiegiem należy wykonać badania krwi, aby ustalić stan ogólny zwierzęcia i dobrać właściwy rodzaj znieczulenia.


//1 1 2
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu