Opieka i wychowanie kota

27.10.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Opieka i wychowanie kota


Preparaty

Na rynku artykułów zoologicznych możemy znaleźć kilka preparatów zawierających w swoim składzie kocimiętkę. Mogą to być pasty lub płyny, będące wyciągiem z tej rośliny. Dostępne są także jej liście w postaci zmielonej.

Przy przechowywaniu preparatów z kocimiętki należy pamiętać o dobrym ich zabezpieczeniu i schowaniu. Koty bowiem mają doskonały węch i w przypadku wyczucia przez nie tej rośliny mogą zjeść cały preparat na raz. Może to wywołać problemy związane z dysfunkcją układu pokarmowego (wymioty, biegunki).

Niektóre firmy produkujące pożywienie dla kotów dodają kocimiętkę do karmy. Zwiększa to pobieranie pokarmu przez zwierzęta.

Do czego używać kocimiętki?

Jest ona niezwykle przydatna w wychowaniu i szkoleniu naszego pupila. Może być stosowana do zachęcania kota, aby zaczął używać drapaka, bawił się zabawkami bądź chętniej przebywał w określonym miejscu.

Aby wywołać pożądaną reakcje należy spryskać bądź natrzeć (w zależności od preparatu) drapak, legowisko bądź zabawkę.

Można ją też dodawać do pożywienia. Czasami koty po zjedzeniu kocimiętki mogą stać się bardziej pobudzone i agresywne. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku zabawy piłeczką posypaną tą rośliną. W ten sposób starają się zapobiec zabraniu im tak atrakcyjnie pachnącej zdobyczy. W takich chwilach należy być bardzo ostrożnym i nie starać się brać kota na ręce ani go głaskać. Trzeba go pozostawić w spokoju i pozwolić nacieszyć się działaniem tej „cudownej” rośliny.

Kocimiętka powinna być podawana nie częściej jak dwa razy w tygodniu. Zbyt częste używanie tego specyfiku spłyci reakcje na nie naszego pupila, a w konsekwencji takiego działania zmaleją one do zera. Dlatego, aby nasz kot miał radość z chwili relaksu i odprężenia, nie powinna być ona stosowana za często.


//1 1 2
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (3 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu