Opieka i wychowanie kota

27.10.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Opieka i wychowanie kota

Jej wpływ na koty nie jest do końca poznany. Wiadomo jednak, że działa ona na nie pozytywnie. Dlatego warto kupować preparaty zawierające ją. Pomogą one przekonać kota do różnych zabawek lub uwolnić od stresu. Jej działanie jest krótkie, ale bardzo intensywne.

Co to za roślina?

Kocimiętka należy do roślin okrytonasiennych z rodziny jasnowatych. Rodzina ta liczy około 250 gatunków. W Polsce występuje jedynie kilka z nich. Jest to roślina używana w ziołolecznictwie. Niektóre jej gatunki są miododajne. Najbardziej jednak znana jest z wpływu jaki wywiera na koty. Stąd też pochodzi jej nazwa.

Jak działa na koty?

Około 75% populacji kotów jest wrażliwa na działanie kocimiętki. Roślina ta zawiera substancje zwane terpenami, które działają na organizm kota jak feromony.

Zwierzę pod jej wpływem zachowuje się w charakterystyczny sposób – tarza się po ziemi, zlizuje kocimiętkę, następnie głośno miauczy i mruczy. Zachowanie takie może trwać około 15 minut. Takie reakcje przypominają bardzo sposób zachowania się zwierząt w czasie rui.

Kocięta i koty starsze wykazują słabsze zainteresowanie tą rośliną. Najbardziej podatne na jej działanie są osobniki w okresie rujowym.

Wbrew ogólnej opinii koty nie uzależniają się od tej rośliny, dlatego powinna być stosowana bez żadnych zastrzeżeń.

Prawdopodobnie jedynie trzy gatunki tej rośliny wywołują takie zachowanie domowych tygrysów. Są to: Nepeta cataria, Nepeta grandiflora i Nepeta faassenii. Wpływ pozostałych gatunków nie został sprawdzony pod kątem wpływu na koty.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (3 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu