Opieka i wychowanie kota

19.10.2010
autor:  Magdalena Zielony
kategoria:  Opieka i wychowanie kota

Wielbiciele kotów często mówią, że „koty śpią 36 godzin dziennie, a resztę czasu odpoczywają”. Rzeczywiście koty sporo czasu spędzają na śnie i drzemkach – może to zajmować od 16 do 20 godzin dziennie. Jednak ich sen nie trwa nieprzerwanie. Potrzeba drzemek wynika ze sposobu odżywiania się kotów. Koty wychodzące często łowią myszy, ptaki, nornice, a koty kanapowe polują na zabawki. Ważne jest dla kota miejsce, gdzie będzie mógł spać do woli. Najczęściej jednak jest to kilka miejsc.

Kilka słów o kocim śnie

U kotów, w zależności od wieku, wyróżnić można 2 fazy snu. Pierwsza to faza snu głębokiego dotycząca kociąt do ósmego tygodnia życia. Kocięta śpią głęboko i długo, bez przerw co sprzyja prawidłowemu rozwojowi. W czasie snu wydziela się sporo hormonu wzrostu. Druga faza snu kociego to tzw. sen płytki, zaczynający się i kotów w wiek 2 miesięcy. Początkowo jest to sen ciągły, potem w miarę wzrostu kota staje się coraz bardziej płytki często przerywany. Sen płytki zachowuje w kocie czujność, pozawala mu na kontrolowanie sytuacji wokół, wychwytywanie dźwięków, zapachów, ruchu i wszystkich ciekawych zdarzeń, które nie mogą go ominąć. Po fazie lekkiego snu, kot zapada w sen głęboki dający odpoczynek.

Strefy mieszkania kota

Niezależnie od tego, gdzie zamieszka kot – mieszkanie, domek z ogrodem wieś, wyznacza on sobie terytorium. Może ono być bardzo malutkie, ale jeśli jest ciekawie skomponowane, z duża ilością kryjówek i atrakcji oraz z kilkoma miejscami wspinania, skąd można obserwować wszystko, kot będzie wówczas bardzo usatysfakcjonowany. Zawsze niezależnie od człowieka, kot dzieli swój teren na strategiczne strefy. Odpowiednio: taką w której można coś zjeść, która musi być jak najdalej od strefy sanitarnej. Jest też strefa zabawy i najważniejsza – strefa odpoczynku.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu