Opieka i wychowanie kota

03.08.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Opieka i wychowanie kota

Posiadanie kilku zwierząt w domu dostarcza niewątpliwie wiele radości. Takie koty lepiej czują się razem ponieważ nie są samotne i mogą się wspólnie bawić. Ważne jest aby nie trzymać jednak w domu zbyt dużej ilości kotów. To może prowadzić do walk i niestety problemów zdrowotnych. Nie wolno zapominać, że kilka zwierząt niesie za sobą niemałe nakłady finansowe. Warto o tym pomyśleć zanim przygarnie się kolejnego kociaka.

Nie za dużo

Koty w naturalnych warunkach nie tworzą grup. Mogą żyć wspólnie na jednym terenie, jednak nie utrzymują ze sobą bliższych kontaktów. Trzymanie większej ilości zwierząt może spowodować walki i konflikty w domu. Wszystko zależy bowiem od ilości przestrzeni jaką możemy zapewnić pupilom. Czasami bywa tak, że pewne osobniki nie są w stanie ze sobą funkcjonować pod jednym dachem, wtedy warto się zastanowić nad oddaniem jednego czworonoga.

Innym problemem przy większej ilości pupili może okazać się po prostu brak czasu dla nich. Posiadanie kilku zwierząt nie zwalnia nas z obowiązku zajmowania się nimi. Trzeba to również wziąć pod uwagę przy decydowaniu się na kilka osobników.

Dużo akcesoriów

Aby uniknąć walk i sporów trzeba zapewnić zwierzętom odpowiednia ilość misek z wodą i jedzeniem. Wystarczająco duża ilość zabawek oraz drapak o dużych rozmiarach także pozwolą na zmniejszenie lub nawet całkowite uniknięcie sporów. Nie wolno zapomnieć o odpowiedniej ilości miejsc do spania. Te wszystkie zabiegi mają na celu utwierdzenie zwierząt w przekonaniu, że dla wszystkich wystarczy jedzenia, zabawek i miejsca do spania.

W czasie karmienia trzeba pilnować, aby zwierzęta nie wyjadały sobie na wzajem jedzenia z misek. Jest to bardzo ważne w przypadku różnych diet dla poszczególnych kotów. Nie wolno też dopuścić, aby starsze i silniejsze osobniki przeganiały od pożywienia młodsze i słabsze.

Niezbędny zabieg

Jeśli nie chcemy rozmnażać naszych pupili to konieczne jest poddanie ich zabiegowi sterylizacji, bądź kastracji w przypadku kocurów. Jeśli nie poddamy zwierząt takiemu zabiegowi to z pewnością będzie dochodzić do walk. Problemem są również ciąże kotek. Jeśli trzymamy razem osobniki różnej płci. A w warunkach domowych przy kilku osobnikach nietrudno o nieplanowaną ciążę i kolejne kilka czworonogów. Dlatego, aby temu zapobiec warto poddać takie zwierzęta zabiegowi usunięcia narządów rozrodczych.

Profilaktyka

Dotrzymywanie terminów szczepień i odrobaczeń przy kilku kotach jest podstawą do utrzymania ich stanu zdrowi na właściwym poziomie. Przy większej liczbie zwierząt pod jednym dachem nietrudno bowiem o infekcję czy inwazję pasożytów. Wystarczy, że jeden osobnik zachoruje, a już mamy wszystkie czworonogi chore. Pokonanie choroby w tak licznej grupie zwierząt trwa długo i jest oczywiście kosztowne. Aspekt finansowy jest tutaj także istotnym czynnikiem. Łatwiej zaszczepić czy odrobaczyć nawet pięć zwierząt niż ponosić koszty leczenia wszystkich pupili. Takie zabiegi należy wykonywać w jednym czasie u wszystkich pupili, przede wszystkim chodzi tutaj o odrobaczanie. W przeciwnym razie takie postępowanie nie ma sensu.

Właściwie prowadzona profilaktyka może nie tylko zapewnić zdrowie naszym niedopieczonymi, ale również uchronić nas przed dużymi kosztami leczenia.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu