Opieka i wychowanie kota

19.11.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Opieka i wychowanie kota

Wiele jest niechcianych i porzuconych kotów. Jeśli już zdecydujemy się na pupila to zawsze przemyka nam przez myśl czy nie „uratować„ jakiegoś zwierzaka i nie wziąć kota „z ulicy”. Decyzja taka wiąże się jednak z dużą odpowiedzialnością. Zwierzęta, które nie znają człowieka, a wręcz boją się jego obecności, są bardzo trudne w ułożeniu i należy się z tym liczyć.

Dzikie koty, a koty zdziczałe

Należy rozróżnić dwa rodzaje kotów żyjących na wolności. Koty dzikie to takie, które urodziły się na wolności. Z nimi jest oczywiście więcej problemów przy socjalizacji i nauczeniu funkcjonowania w środowisku domowym. Zwierzęta, które zostały wyrzucone przez ludzi, bądź z jakiś innych przyczyn trafiły na wolność są zdziczałe. Oznacza to, że miały w swoim życiu kontakt z człowiekiem i być może znają dom i umieją się w nim zachować. Wszystko zależy przede wszystkim od czasu jaki kot spędził na wolności. Zdziczałe zwierzęta chętniej przywiązują się do właścicieli, wynika to z faktu, że miały wcześniej możliwość obcowania z ludźmi.

Inną i o wiele trudniejszą jest sprawa zwierząt zdziczałych i maltretowanych przez człowieka. Takie osobniki bardzo rzadko pozwalają na bliższy kontakt. Oswojenie ich czasami jest niemożliwe i może przysporzyć nam wielu kłopotów.

Czas krytyczny

Dla kotów niezwykle ważne jest, aby miały kontakt z człowiekiem od dzieciństwa. Do ósmego tygodnia życia należy zapewnić zwierzętom możliwość poznania nas. W tym okresie powinien zostać wpojony zwierzęciu obraz człowieka jako pozytywnego osobnika, a w przyszłości być może partnera.

Jeśli do tego czasu nie zapewnimy kotu kontaktu z ludźmi będzie on źle znosić wszelkie próby socjalizacji. Takie zwierzęta często bywają nieufne i wycofane w stosunku do nas.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu