Opieka i wychowanie kota

fot. sxc.hu

18.10.2010
autor:  Magdalena Zielony
kategoria:  Opieka i wychowanie kota

Pierwszy okres życia kota, ogólnie zwany dzieciństwem, jest to szczególny czas dla każdego futrzaka. W czasie pierwszych miesięcy zachodzą szybkie i zauważalne przez ludzi zmiany. Kształtuje się charakter oraz psychika kota. Zachodzą też niezauważalne zmiany jak np. dojrzałość płciowa.

Pierwsze chwile życia

Kocię w zaraz po urodzeniu ma przeciętnie długość kilkunastu centymetrów i nie waży więcej niż 130 g. Kotki rodzą się z zamkniętymi oczami oraz zamkniętymi uszami. Są w tym okresie całkowicie uzależnione od matki. Stan ten stopniowo zaczyna zanikać wraz z pierwszymi zmianami jakie zachodzą w organizmie kota.

Najważniejsze wydarzenia i zmiany pierwszego okresu życia

Do 20-go dnia życia kotki mają już otwarte oczy. Między 16 a 20 dniem zaczynają pełzać. Następnie próbują chodzić, a biegać potrafią już w 4 tygodniu życia. W 3 bądź 4 tygodniu życia próbują przyjmować pokarm inny niż mleko. W wieku około 8 tygodni kocię przechodzi całkowicie na dietę dorosłego kota.

W przypadku kotów domowych możemy rozpocząć naukę załatwiania potrzeb fizjologicznych w kuwecie już w 3 tygodniu życia kota.

Miesięczne kocięta zaczynają wykazywać chęć do zabawy, w tym też czasie zaczynają się myć. W przypadku kotów wychodzących 2-miesięczne kocięta powinny już próbować swoich sił w polowaniu. Mają ku temu pewne predyspozycje ponieważ w tym czasie posiadają już wszystkie zęby mleczne. Na pojawienie się uzębienia stałego poczekać muszą jeszcze miesiąc.

Kocięta można odstawić od matki już w 6 tygodniu życia, należy jednak pamiętać, że pełną samodzielność osiągają w wieku 6 miesięcy.

Kształtowanie charakteru oraz instynkty

Kocięta naśladują matkę i w ten sposób przejmują od niej pewne wzorce zachowania. Uczą się stosunku do człowieka oraz chodząc za matką orientacji w otoczeniu. Wiele jednak zachowań ma podłoże instynktowne. Na dowód można podać fakt, iż kocie niemowlaki jeszcze głuche i ślepe reaguje syczeniem w przypadku wyczuwalnego zagrożenia. Kocięta instynktowne śpią tylko w grupie swojego rodzeństwa. Umożliwia im to zachowanie odpowiedniej temperatury. Zapobiega to również rozdzieleniu miotu. O ile w domu nic by się nie stało, tak w naturalnym środowisku rozproszenie miotu sprzyja atakom drapieżników.

Opiekuńczość matki oraz hodowców wpływa na pozytywną socjalizację młodych kociaków. Kocięta izolowane od ludzi w późniejszym życiu mogą wykazać objawy dzikości i nieufności wobec człowieka.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.8 (5 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu