Opieka i wychowanie kota

21.10.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Opieka i wychowanie kota

Koty wykazują naturalną potrzebę drapania. Nie jest to tylko cecha kotów domowych, jest to zachowanie charakterystyczne dla wszystkich kotowatych, tak samo robią żyjące na wolności lwy czy tygrysy. Niestety czasami takie działania przysparzają właścicielom wielu nieprzyjemności w postaci zniszczonych mebli lub ścian. Często nie wiadomo jak sobie z tym problemem poradzić, rozwiązaniem może okazać się właśnie zakup drapaka.

Po co to drapanie?

Są dwie główne przyczyny drapania. Pierwsza z nich pełni funkcje terytorialną. Chodzi tu bowiem o oznakowanie danego miejsca. Koty zostawiają ślady pazurów dając ty sygnał innym osobnikom, że one mieszkają na danym terenie. Oprócz śladów zadrapań zostawiane są także znaki zapachowe. W opuszkach łap znajdują się gruczoły wydzielnicze, które zostają podrażnione podczas drapania.

Druga funkcja, to aspekt typowo kosmetyczny. Zwierzęta drapiąc zdzierają sobie z powierzchni pazurów martwe warstwy keratyny. Dzięki temu pazury są utrzymane w dobrej kondycji.

Pamiętaj – drapanie nigdy nie zastąpi obcinania pazurów. Kot może ostrzyć sobie na drapaku pazury, ale nigdy ich nie zetrze. Dlatego nie zapominaj o zabiegu skracania pazurów. Rób to systematycznie.

Drapak drapakowi nierówny

Mamy szeroki wybór drapaków. Aby był on odpowiedni musimy zwrócić szczególną uwagę na to jakiego kota mamy w domu i oczywiście nie zapomnieć o warunkach naszego mieszkania. Drapaki różnią się wielkością, kształtem i materiałem z jakiego zostały wykonane.

Aby był odpowiedni musi być przede wszystkim wystarczający dla naszego kota. Ważne jest, aby przy drapaniu kot mógł się swobodnie wyciągnąć na długość.

Nie powinno się kupować wysokich drapaków dla małych kociąt. Zwierzęta wspinając się i bawiąc na drapaku mogą spaść. Dla kociąt dobre są niskie drapaki, bądź w formie mat sizalowych na podłogę.

Jeśli już zdecydujemy się na kupno dużego drapaka musimy zastanowić się nad tym jaki powinien być. To znaczy czy powinien mieć legowiska na dole czy na górze, a może miejsca do spania powinny być w formie hamaków.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu