Choroby kotów

20.10.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby kotów


Objawy

Głównie wynikają z gromadzenia się barwników żółciowych w skórze i jej wytworach. Żółtaczka może wystąpić wtedy, gdy podaż barwnika krwi jest tak wysoka, że wątroba nie jest w stanie jej przerobić, np. gdy zniszczeniu ulega naraz zbyt wiele erytrocytów.

Jeśli zauważymy u swojego kota zażółcenie spojówek, skóry uszu, wewnętrznej strony ud lub brzucha powinno cie to zaniepokoić. Do powyższych objawów może dołączyć się też barwa moczu, która będzie brązowa. U zwierzęcia mogą pojawić się też inne niepokojące symptomy – mogą to być wymioty, biegunka, brak apetytu lub zaburzenia nerwowe.

Na co zwrócić uwagę?

Przed wizytą w gabinecie weterynaryjnym warto się zastanowić co mogło spowodować taki stan kota. Trzeba odpowiedzieć sobie na parę pytań:

  • Czy kot nie doznał żadnego urazu?
  • Czy były podawane jakieś zioła lub leki?
  • Kiedy to się zaczęło?

Zwierzętom nie wolno podawać żadnych ludzkich leków przeciwbólowych zawierających paracetamol bądź ibuprofen. W przypadku takiej sytuacji należy o tym powiadomić lekarza podczas badania. Jest to istotne, gdyż leczenie takiego kota jest całkiem inne niż w przypadku na przykład mechanicznego uszkodzenia przewodów wyprowadzających żółć. Oszczędzi to zbędnego czasu weterynarzowi i pozwoli rozpocząć szybkie i właściwe leczenie.

Lekarz podczas wizyty będzie nam zadawał podobne pytania, warto więc przemyśleć wszystko w domu, aby niczego nie pominąć.

Jakie badania będziemy musieli wykonać naszemu pupilowi?

Aby prawidłowo zdiagnozować chorobę niezbędne jest wykonanie badań diagnostycznych. Należy o tym pamiętać i przygotować się na wyższy koszt wizyty. Oprócz standardowych badań krwi i moczu może zaistnieć także konieczność wykonania np. badania ultrasonograficznego lub zdjęcia RTG.


//1 1 2
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu