Choroby kotów

07.08.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby kotów

Jest to problem związany z nadmiernym lizaniem określonych partii ciała. Dotyczy przede wszystkim okolic brzucha i boków ciała. Nie powinien być lekceważony, gdyż może być oznaką stresu lub schorzeń narządów wewnętrznych. Czasami jest także objawem alergii kontaktowej bądź pokarmowej.

Stres

Często na sytuacje stresowe koty reagują gubieniem sierści, filcowaniem jej (szczególnie koty długowłose) bądź wylizywaniem się. Da się to zauważyć na przykład podczas wizyty w gabinecie weterynaryjnym, kiedy to przy wyjęciu kota z transportera zaczyna nagle obficie gubić sierść, choć w domu nie wykazuje podobnych objawów.

Niewydolność narządów wewnętrznych

Problemy z narządami wewnętrznymi nie zawsze dadzą się nam zaobserwować. Zwierzęta potrafią sobie dość dobrze radzić z niektórymi niedostatkami organizmu. Dlatego też jeśli nie widzimy żadnych niepokojących oznak oprócz wylizywania się kota, na przykład na boku ciała także powinno przykuć to naszą uwagę.

Lizanie brzucha może oznaczać powstanie cyst na jajnikach lub ropomacicza. Tak może się zdarzyć w przypadku kotek niewysterylizowanych. Wylizywanie tej okolicy ciała może oznaczać rozrost guzów listwy mlecznej lub problemy z pęcherzem moczowym.

Jeśli są lizane boki ciała to najprawdopodobniej istnieją problemy z nerkami. Niewydolność nerek to częsty problem spotykany u tego gatunku. Niestety diagnozowany w większości przypadków zbyt późno, dlatego nie lekceważ żadnych niepokojących objawów.

Alergia

Jest reakcją organizmu na czynnik drażniący. Substancja alergizująca w przypadku każdego osobnika jest inna, to, co dla jednego kota nie stanowi problemu, dla innego może stać się alergenem.

W przypadku zwierząt możemy wyróżnić alergie na tle pokarmowym i kontaktowym. Jednak rzadko występują one oddzielnie, częściej zdarza się ich połączenie. Najbardziej uczulającym elementem jest karma, a konkretnie niektóre jej składniki. Bardzo często zdarza się alergia na mięso drobiowe, wynika to z faktu, iż jest głównym składnikiem karm zwierzęcych.

Objawia się ona swędzeniem, trzepaniem uszami, drapaniem się, wylizywaniem, a w konsekwencji zapaleniem skóry.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu