Choroby kotów

31.05.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby kotów

Czasami zdarza się że wśród narodzonych kociąt jedno bądź kilka odbiega wyglądem od innych. Takie sytuacje są spowodowane głównie problemami podczas ciąży. Najczęściej wynikają z błędów żywieniowych bądź choroby zakaźnej. W większości takie kocięta rodzą się martwe lub trzeba je uśpić, gdyż nie będą zdolne do życia. Takie postępowanie jest o wiele bardziej humanitarne niż pozwolenie na powolną agonię zwierzęcia.

Przyczyny

Powodem urodzenia się kociąt z deformacją ciała może stres związany ze zmianą środowiska, jeśli taką kotkę przeniesie się w inne miejsce. Czasami w przepełnionych schroniskach czy hodowlach również pojawia się ten problem. Zwierzęta źle się bowiem czują w tak zagęszczonym obszarze. Źle wpływa również na nie trzymanie w klatkach czy kojcach. Nie jest to dla nich komfortowa sytuacja, a szczególnie jeśli są to kotki w ciąży. Jest to dość ciężki okres dla samic i powinny mieć przede wszystkim spokój.

Wady wrodzone mogą mieć wiele przyczyn, niekoniecznie związanych z samą ciążą. Jednak najczęściej różne zmiany w tym czasie powodują problemy. Duży wpływ na wystąpienie tego typu anomalii na dieta jaką karmiona jest samica. Nadmiar pewnych składników, jak na przykład witamina A powoduje wzrost częstotliwości występowania zaburzeń rozwojowych u potomstwa. Istotny wpływ odgrywa niedobór tauryny, który skutkuje powstaniem wad mięśniowo-szkieletowych. Także przebyte podczas ciąży choroby oraz podawanie niektórych lekarstw odbija się niekorzystnie na rozwoju płodów. Również szczepienie w okresie ciąży jest niewskazane.

Występujące wady

Częstotliwość występowania tego typu wad waha się w granicach od 1% do ponad 10%. W niektórych środowiskach dochodzi nawet do 20%. do najczęściej występujących wad wrodzonych zalicza się: rozszczep podniebienia, wodogłowie, skórzaki, brak powiek, szczelinę powiekową, płaską klatkę piersiową, zrośnięte palce, nadliczbowe palce, przepuklinę pępkową, niezrośnięte kości czaszki, przetokę odbytowo-pochwową, lejkowatą klatkę piersiową oraz niedorozwój powłok brzusznych o rożnym stopniu nasilenia. To jedynie wady, które można ocenić na podstawie wyglądu zwierzęcia. Oprócz tego mogą także występować deformację narządów, jednak to można ocenić dopiero na podstawie badań obrazowych lub sekcyjnych.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.5 (4 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu