Choroby kotów

19.10.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby kotów


Objawy

Objawy toksoplazmozy są mało specyficzne. Dotyczą wielu narządów na raz. Mogą to być: apatia, brak apetytu, spadek masy ciała, a nawet gorączka. Problemy z oddychaniem oraz niezborność ruchowa i drgawki także są spotykane. Często dołączają się zaburzenia widzenia, światłowstręt i żółtaczka. U ciężarnych kotek mogą występować ronienia. Kocięta, które przeżyły wykazują brak apetytu, zapalenie płuc i bardzo często brak reakcji na leki. Najczęściej chorują osobniki w czwartym roku życia, choć nie jest to regułą.

Leczenie

W przypadku kotów powrót do zdrowia nie jest pewny, należy uświadomić sobie, że jest to ciężka choroba o dość ostrym przebiegu. Mimo odpowiedniego leczenia może nie być poprawy. Najczęściej zwierzę musi być hospitalizowane, najważniejsze w terapii jest podawanie antybiotyków i niedopuszczenie do odwodnienia. Jeśli chodzi o badania to najprawdopodobniej potrzebne będą morfologia i biochemia krwi. Czasami wykonuje się badania serologiczne w celu wykrycia przeciwciał i oznaczenia ich poziomu.

Profilaktyka


Należy unikać podawania zwierzęciu surowego mięsa, kości i podrobów. Nie wolno także dawać do picia mleka nie poddanego zabiegowi pasteryzacji, szczególnie koziego. Jeżeli już chcemy poczęstować kota kawałkiem mięsa, powinno być ono ugotowane.

Nasi pupile nie powinni być wypuszczani bez opieki. Warto zapobiegać wałęsaniu się kotów i polowaniu na gryzonie i ptaki. Takie dzikie zwierzęta są bowiem nosicielami nie tylko toksoplazmozy, ale wielu innych chorób.


//1 1 2
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu