Choroby kotów

15.10.2010
autor:  Mateusz Kruszyński
kategoria:  Choroby kotów


Czy można to leczyć?


Tak. Syndrom ten można leczyć. Najważniejsze jest jednak poznanie przyczyny tworzenia się kamieni nerkowych, aby w przyszłości uniknąć ich powstawania. Do tego niezbędne jest mikroskopowe oraz biochemiczne badanie moczu. Mocz możemy pobrać sami, lub pobierze go lekarz weterynarii poprzez zabieg cewnikowania lub punkcji pęcherza przez powłoki brzuszne. Badaniami można określić rodzaj kamieni, co ma bardzo istotne znaczenie w profilaktyce tej choroby.

Leczenie zależy w dużej mierze od stanu naszego kota oraz obrazu klinicznego. Często stosowane jest badanie UG lub RTG z kontrastem, aby zobrazować, którego odcinka dróg moczowych problem dotyczy. Czasami udaje się usunąć kamień podczas zabiegu cewnikowania, czasem niezbędna okazuje się operacja, która polega na otwarciu pęcherza moczowego i mechaniczne jego oczyszczenie. Zarówno wielkość jak i ilość kamieni może być różna.

Jak zapobiegać?

Profilaktyka chorób dróg moczowych, zwłaszcza kamicy opiera się na odpowiedniej diecie. Lekarz weterynarii po określeniu rodzaju kamieni, w zależności czy są to kamienie oksalatowe, czy struwitowe, które różnią się od siebie znacznie zarówno budową jak i pH powstawania, zaproponuje odpowiednią karmę leczniczą, która będzie miała za zadanie rozpuszczać powstające oraz nie dopuścić poprzez zmianę pH moczu do powstawania nowych kamieni.

Syndrom urologiczny kotów jest jedną z tych chorób, której nie da się zapobiec. Oczywiście nie wszystkie koty zapadają na tą chorobę, lecz te które zapadły, powinny być jak najszybciej zdiagnozowane. Doskonale zbilansowane i świetnie przygotowane karmy lecznicze pozwalają zwierzętom dotkniętym chorobami dróg moczowych, doskonale funkcjonować i cieszy się dobrym zdrowiem przez wiele lat.


//1 1 2
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu