Choroby kotów

08.08.2010
autor:  Magdalena Zielony
kategoria:  Choroby kotów

Najczęściej występującym schorzeniem uszu kotów jest tzw. świerzb uszny, któremu towarzyszy trzepanie głową, drapanie się oraz wydzielina wewnątrz ucha o nieprzyjemnym zapachu. Jest to schorzenie, które należy leczyć, aby zapobiec rozprzestrzenianiu, ale przede wszystkim, żeby ulżyć samemu kotu.

Przyczyna

Bezpośrednią przyczyną występowanie świerzbu jest roztocze Otodectes cynotis. Może występować także u psów, fretek czy lisów. Pasożyt ten bytuje głównie w kanale słuchowym oraz na powierzchni skóry zewenętrzenego przewodu słuchowego. Pajęczak zaopatrzony jest w gryząco-ssący aparat gębowy, zatem nagryza skórę małżowiny usznej i zasysa krew lub chłonkę.

Objawy

Podczas żerowania na skórze ucha świerzbowiec odżywia się krwią, ale i pozostawia odchody, które z czasem razem z naskórkiem tworzą strupki i zasychające grudki. Powstaje brunatna wydzielina o swoistym zapachu. W czasie wizyty u lekarza weterynarii najpewniej, gdy lekarz powącha ucho   jest to bardzo charakterystyczny zapach, który odróżnia tę wydzielinę od występującej fizjologicznie woskowiny. Ostatecznie w uchu mogą znajdować się nawet kulki/grudki przypominające małe, szare kamienie.

Powikłania

Jednym z głównych powikłań na tle inwazji pasożytów jest pasożytnicze zapalenie przewodu słuchowego zewnętrznego. Ucho jest wówczas zaczerwienione, obrzęknięte posiada zeschnięte strupy na powierzchni. Przy silnej inwazji może dojść do perforacji błony bębenkowej, co daje w konsekwencji objawy nerwowe. Ponadto może również występować reakcja alergiczna, zapalenia skóry czy wyłysienia w okolicach szyi i głowy.

Drogi zakażenia

Najczęstszą przyczyną zakażenia jest kontakt bezpośredni z chorym zwierzęciem. Zdarza się też w czasie szczotkowania grzebieniem lub szczotką, które były używanie u chorego zwierzęcia oraz przez posłanie. Dzieje się tak dlatego, że pasożyt potrafi przeżyć bez żywiciela w zaschniętym strupie nawet kilka tygodni.

Niepokojące zachowanie kota

Jakie zachowanie powinno zaniepokoić właściciela? Przede wszystkim niepokój kota, trzepotanie głową, drapanie uszu. Kot drapie się zarówno po zewnętrznej, jak i wewnętrznej powierzchni ucha. Jeśli schorzenie bardzo mu doskwiera, głowę ma przechyloną w stronę chorego ucha. Jeśli zajrzymy do ucha zauważymy tam obecność wydzieliny, zadrapania, gdyż swędzenie bywa bardzo uciążliwe. Należy się wówczas zgłosić do lekarza weterynarii.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu