Choroby kotów

08.09.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby kotów


Leczenie i profilaktyka

Jeżeli nie potrafimy znaleźć przyczyny takiego zachowania konieczna jest wizyta w gabinecie weterynaryjnym. Nie wolno na własną rękę próbować leczyć pupila. A w żadnym wypadku próbować stosować jakiś ludzkich leków przeciwświądowych. Możemy w ten sposób bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Najistotniejsze jest ustalenie przyczyny takiego zachowania się kota. Możliwe ze wystarczy jedynie zmiana karmy i terapia antybiotykowa do czasu zagojenia się zmian. Czasami pomaga pozbycie się pasożytów zewnętrznych. Ważne jest aby zwierzęta regularnie dostawały preparaty zabezpieczające je przed pasożytami zewnętrznymi. Jeśli posiadamy w domu więcej niż jedno zwierzę, należy pamiętać aby odpchlić je wszystkie. Podobnie ma się sprawa infekcji grzybiczych i bakteryjnych. Wszystkie nasze pupile powinny przejść badania kontrolne, nawet jeśli nie ma u nich żadnych niepokojących objawów. Zwierzęta żyjące pod jednym dachem często zarażają się nawzajem.

Jeśli mamy do czynienie z nadwrażliwością możemy zastanowić się nad wykonaniem testów alergicznych, które dadzą nam konkretną odpowiedź na to, co uczula naszego ulubieńca. Łatwiej będzie nam wtedy wyeliminować ten czynnik z otoczenia kota. Istnieją dwa rodzaje testów, są to testy skórne (śródskórne) oraz testy krwi. Śród skórne testy są bardziej dokładne, gdyż uwzględniają one poziom związanych z alergią immunoglobulin. Natomiast testy krwi dają jedynie ogólny obraz określonej grupy bądź mieszaniny alergenów.


//1 1 2
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (3 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu