Choroby kotów

08.09.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby kotów

Jest to uczucie wywołujące chęć drapania, wygryzania się i wylizywania. Przyczyn takiego zachowania jest wiele. Jeżeli jednak takie działanie przedłuża się i nieznana jest jego przyczyna to konieczna będzie wizyta w gabinecie weterynaryjnym.

Przyczyny

Do najczęściej spotykanych przyczyn świądu należy obecność pasożytów zewnętrznych. Mogą to być pchły, wszoły, świerzbowiec czy nawet ukąszenia komarów. Uczucie swędzenia dają również infekcje bakteryjne i grzybicze. Swędzenie mogą również wywołać alergie na niektóre substancje, takie jak perfumy, środki czystości, środki do pielęgnacji zwierząt czy nagła zmiana karmy.

Świąd nie zawsze musi mieć swoje przyczyny powiązane ze zmianami skórnymi, czasami koty liżą i drapią miejsca, które je bolą. A boleć mogą narządy wewnętrzne. Niesterylizowane kotki często wylizują sobie okolice brzucha, jest to związane z bolesnością macicy bądź powstawaniem na jajnikach cyst płynowych. U kastrowanych kocurów występuje podobne zachowanie, drapią ona często okolicę pęcherza moczowego. Jest to wynikiem częstego występowania u tych osobników syndromu urologicznego, który objawia się zaburzeniami z oddawaniem moczu. Podstawą nadmiernego drapania się jest często stres zwierząt. W taki sposób próbują one rozładować napięcie nerwowe. Jeśli takie zachowanie trwa długo może dojść do utrwalenia się go. Stres może być wynikiem nagłej zmiany w życiu kota.

Objawy

Nadmierne drapanie się powoduje mechaniczne uszkodzenie okrywy włosowej i skóry. Wynikiem tego będzie powstanie wyłysień oraz zaczerwień na skórze. W późniejszym czasie takie zmiany mogą przyjąć obraz sączących, trudno gojących się ran. Takie zmiany często są wikłane zakażeniami bakteryjnymi lub grzybiczymi.

Właściciele z reguły dopiero po pewnym czasie zauważają istniejący problem. Jest to wynikiem tego, że koty raczej liżą i drapią się ukradkiem. Dopiero po pewnym czasie można zobaczyć wyłysienia i ogniska zapalne. Na tym etapie zwierzęta są na ogół niespokojne, ocierają się o sprzęty domowe, intensywnie drapią, a nawet wygryzają sierść.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (3 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu