Choroby kotów

20.05.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby kotów


Na co szczepimy?

Panleukopenia – nazywana czasami kocim tyfusem, wywoływana jest przez parwowirus powodujący zapalenie jelit i ogólny spadek odporności. Wirus atakuje głównie młode osobniki, przeważnie w wieku między szóstym tygodniem, a czwartym miesiącem życia.

Białaczka kotów (FeLV) – powodowana przez wirus białaczki, wiek chorych kotów bywa różnym Jest to choroba zakaźna, która może doprowadzić do powstania nawet guzów nowotworowych – chłoniakomięsaków.

Wirusowe zakażenie górnych dróg oddechowych – znane powszechnie pod nazwą: koci katar, jest to zapalenie górnych dróg oddechowych, jamy ustnej i spojówek o podłożu wirusowym (calicivirus i herpesvirus). Często dołączają się zakażenia bakteryjne, które wikłają przebieg choroby. Zachorowanie następuje w wieku między szóstym, a dwunastym tygodniem życia. Nie oznacza to, że dorosłe osobniki nie mogą chorować. U nich występuje przewlekła postać choroby.

Wścieklizna – wywoływana przez rabdowirus, objawy pojawiają się głównie ze strony układu nerwowego. Nie istnieją żadne predyspozycje wiekowe, do zachorowania może dojść w każdym wieku.

Chlamydioza (chlamydiofilaza) – jest spowodowana zakażeniem bakteryjnym (Chlamydia), powoduje zapalenie spojówek z wypływem początkowo surowiczym, a następnie przechodzącym w ropny.

Dermatofitoza – wywołane przez zakażenie grzybicze, przede wszystkim jest to Mikrosporum canis. Chorują z reguły młode koty do drugiego roku życia, zachorowaniu sprzyjają duże grupy kotów (np. wystawy) i złe warunki utrzymania.


//1 1 2
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.8 (4 głosów)

Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu