Choroby kotów

20.05.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby kotów

Szczepienia są niezwykle ważnym elementem opieki nad każdym pupilem i należy o nich pamiętać. W Polsce nie ma obowiązku szczepienia kotów, ale dla bezpieczeństwa naszego i naszych pupili dobrze jest je wykonywać. Nie jest to wielki koszt, a pozwala zapobiec kilku groźnym chorobom.

Kiedy szczepić?

Pierwsze szczepienia należy wykonać między szóstym, a ósmym tygodniem życia kociąt. W tym czasie odporność matki jest jeszcze zachowana w organizmie potomstwa i podając szczepionkę skłaniamy system immunologiczny do zwiększonej produkcji przeciwciał.

Szczepienia powinny być wykonywane w szóstym, dziewiątym i dwunastym tygodniem życia. Może być również zastosowany inny schemat szczepień. Jest to w dużej mierze uzależnione od typu szczepionki oraz zaleceń jej producenta.

Po roku czasu szczepienia powinny być powtórzone. Natomiast szczepienie na wściekliznę powinno być wykonywane w trzecim lub czwartym miesiącu życia. Jest ono nieobowiązkowe, lecz powinno być wykonywane szczególnie u zwierząt mających możliwość swobodnego opuszczania domu. Szczepienia ochronne zabezpieczają koty domowe prawie w 95%.

W czasie wizyt u lekarza weterynarii nie można zapomnieć o profilaktyce odrobaczanie, która w przypadku szczepień jest niezwykle istotna. Każde szczepieni powinno zostać udokumentowane w książeczce zdrowia zwierzęcia. Udokumentowane oznacza, że powinna zostać wpisana data szczepieni i nazwa szczepionki, a wszystko to powinien podbić lekarz weterynarii swoją pieczątką i następnie podpisać.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.8 (4 głosów)

Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu