Choroby kotów

06.08.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby kotów

Jest schorzeniem układu rozrodczego kotek. Najczęściej dotyczy kotek w starszym wieku, zwłaszcza, jeśli były poddawane terapii antykoncepcyjnej. Bardzo często dochodzi do uszkodzenia innych narządów w skutek intoksykacji organizmu. Leczenie farmakologiczne raczej nie przynosi efektów. Konieczne jest wykonanie zabiegu sterylizacji.

Narządy rozrodcze

Na układ rozrodczy kotki składają się jajniki, jajowody, macica, pochwa oraz zewnętrzne narządy płciowe. Jajniki są organem parzystym o owalnym kształcie, położonym w pobliżu nerek. Każdy z dwóch jajników łączy się za pomocą więzadła z macicą, która leży w tylnej części jamy brzusznej. Macica składa się z rogów, trzonu oraz szyjki. Narząd ten kontaktuje się z pochwą za pomocą szyjki. Pochwa znajduje się już w jamie miednicznej, przechodzi ona w przedsionek pochwy. Jest on wraz ze sromem zaliczany do zewnętrznych narządów płciowych.

Co to jest ropomacicze?

Jest to stan patologiczny będący następstwem gromadzenia się wydzieliny zapalnej (ropy) wewnątrz macicy. Powstaje na skutek zapalenia błony śluzowej tego narządu oraz namnożenia się bakterii, zazwyczaj pałeczek. Najczęściej dotyczy kotek w starszym wieku. Szczególnie, jeśli były one poddawane terapii antykoncepcyjnej. Predysponowane są przede wszystkim samice, które nigdy nie rodziły, ale były poddawane terapii hormonalnej. Takie działanie może prowadzić do torbielowatego rozrostu błony śluzowej macicy, czego następstwem jest rozwój bakterii ropotwórczych. Produkowane przez bakterie toksyny są rozprowadzane po całym organizmie. Prowadzi to do powstania toksemii, w wyniku której dochodzi do uszkodzenie innych organów, w szczególności nerek i wątroby.

Objawy

Symptomy towarzyszące temu schorzeniu przypominają objawy zatrucia organizmu. Często występują wymioty, brak apetytu i postępujące wychudzenie. Kotki przesypiają większą część dnia. Są bardziej nerwowe oraz odczuwają ból podczas dotykania w okolicy brzucha. Bywają apatyczne, sierść jest nastroszona i matowa. Zwierzę pije większe ilości wody niż zazwyczaj, zwiększa się również ilość wydalanego moczu. Charakter nasilenia się objawów zależy od czasu trwania choroby oraz stopnia jej nasilenia, a także kondycji zdrowotnej pupila.

Leczenie

Terapię farmakologiczną stosuje się najczęściej u kotek hodowlanych w stosunkowo młodym wieku i dobrym stanie ogólnym. Trzeba się jednak liczyć z różnymi skutkami takiego postępowania.

Czasami jedynym skutecznym leczeniem jest wykonanie zabiegu owariohisterektomii, czyli sterylizacji. Polega on na usunięciu macicy z jajnikami i jajowodami, wraz z całą ropną wydzieliną zapalną, będącej przyczyną pogarszającego się stanu zwierzęcia. W wielu przypadkach jest to zabieg ratujący kotce życie. Trzeba pamiętać, że nieleczone ropomacicze prowadzi do śmierci.
Profilaktyka

Najlepszym sposobem na uniknięcie takiego problemu jest sterylizacja kotek w młodym wieku. Jeśli nie jest to zwierzę hodowlane, nie należy „faszerować” kota środkami antykoncepcyjnymi. Takie działanie może jedynie odwlec w czasie zabieg i pogorszyć stan zdrowia kota. W przypadku rasowych kotek wykorzystywanych w hodowli, warto pomyśleć nad przeprowadzaniem badań kontrolnych przynajmniej raz w roku. Takie działanie pozwoli na wcześniejsze wykrycie procesu chorobowego oraz umożliwi wcześniejsze podjęcie leczenia.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu