Choroby kotów

08.08.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby kotów


Stres

Wbrew pozorom może on być czynnikiem niezwykle istotnym w powodowaniu zachorowań różnego typu. Kot, który jest wystawiony na działanie czynników stresowych, takich jak np. remont w domu czy przeprowadzka może nie chcieć oddawać kału bądź moczu w nowych warunkach. Sytuacja ta jest o tyle niebezpieczna, że w wyniku nie usuwania zbędnych produktów przemiany materii może dochodzić do intoksykacji organizmu, czyli samozatrucia.

Inne powody

Czasami oddawanie kału utrudnione jest w przypadku zatkania gruczołów okołoodbytowych. Zdarza się to przeważnie u kotów z nadwagą. Wypełnione gruczoły zatykają światło prostnicy, co w dużym stopniu utrudnia akt defekacji i czyni go bardzo bolesnym.

Leczenie i profilaktyka

We wszystkich powyższych sytuacjach niezbędna jest wizyta w gabinecie weterynaryjnym. Nie należy z nią zwlekać, ponieważ tu czas odgrywa ogromną rolę.

W przypadku podejrzenia ciała obcego konieczny może się okazać zabieg chirurgiczny celem udrożnienia światła przewodu pokarmowego.

Jeśli mamy do czynienia z problemami układu moczowego, powszechnie znanym pod nazwą – syndromu urologicznego kotów, konieczna będzie zmiana karmy i leczenia farmakologiczne. W ciężkich przypadkach konieczna również może być interwencja chirurgiczna.

Gdy czynnikiem sprawczym okaże się stres należy w miarę możliwości ograniczyć go do minimum. Musimy zapewnić naszemu kotu prawidłowe warunki do funkcjonowania, nawet w takich sytuacjach jak zmiana domu czy remont mieszkania.

Problem gruczołów okołoodbytowych wymaga jedynie ich wyciśnięcia. Czasami może być konieczne przepłukanie i terapia antybiotykowa.


//1 1 2
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu