Choroby kotów

08.08.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby kotów

Przyczyn problemów z wydalanie kału i moczu jest bardzo dużo. Może to być ciało obce w przewodzie pokarmowym, zatkanie cewki moczowej przez tworzące się kamienie moczanowe. Czasami może się zdarzyć, że powodem niewłaściwego wypróżniania się będą czynniki powodujące stres u naszego pupila. Wszystkie powyższe przyczyny mogą doprowadzić do śmierci naszego ulubieńca, dlatego niezwłocznie należy zasięgnąć porady lekarsko-weterynaryjnej.

Ciało obce

Może być spowodowane niewłaściwym karmieniem, na przykład podawaniem kotu resztek z obiadu. Dość częstą przyczyna jest także zjedzenie przez kota części zabawki. Inną przyczyną w przypadku kotów jest powstawanie pilobezoarów na skutek pielęgnacji okrywy włosowej.

Ciało obce zatykające światło przewodu pokarmowego może doprowadzić w początkowej fazie do uporczywych biegunek, a następnie do zaparć i niemożności wypróżnienia się.

Przedmioty takie jak części zabawek bądź bezoary drażnią ścianę przewodu pokarmowego, dlatego w kale może być obecna krew.

Zatkanie cewki moczowej

Jest wynikiem podawania niewłaściwej karmy. Najczęściej dochodzi do tego schorzenia u kastrowanych kocurów. Po zabiegu kastracji zmienia się bowiem metabolizm zwierzęcia i niezbędna jest odpowiednia karma. Pozwala ona na zachowanie odpowiedniego pH moczu. Zapobiega to tworzeniu się kamieni i zatykaniu cewki moczowej.

Na schorzenie to częściej cierpią kocury. Wynika to z uwarunkowań anatomicznych. Samce mają po prostu mniejszą średnicę cewki moczowej i dlatego łatwiej ulega ona zatkaniu.

Objawami takiej jednostki chorobowej mogą być: posikiwanie w różnych miejscach, brak oddawania moczu (anuria), zwiększone pobieranie wody, powiększony brzuch, bolesność przy omacywaniu.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu