Choroby kotów

03.08.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby kotów

Leki dla kotów występują w najróżniejszych formach (tabletki, czopki, pasty, maści, krople). Sposób, w jaki podasz z powodzeniem kotu lekarstwo w dużej mierze zależy od postaci medykamentu, relacji jakie masz ze swoim ulubieńcem i oczywiście od jego temperamentu. Koty są z reguły zwierzętami upartymi i trudno jest im coś narzucić. Byłoby najkorzystniej, gdyby właściwy sposób podawania lekarstw został zademonstrowany przez lekarza weterynarii w czasie wizyty.

Leki doustne

Aplikacja doustna jest najczęstszym sposobem podawania lekarstw. Nie jest to łatwe, szczególnie w przypadku kotów. Powodzenie naszej operacji zależy głównie od specyfiku. Łatwiej jest, gdy mamy lek w postaci pasty o smaku, który zwierzak lubi. Problem pojawi się, jeśli musimy mu zaaplikować niedobrą w smaku tabletkę.

Podając kotu leki do pyszczka dobrze jest poprosić o pomoc drugą osobę. Należy złapać kota stanowczo – tak, aby nie miał możliwości wyrwania się. Jedną ręką trzeba chwycić za szczękę, odchylając głowę zwierzaka do tyłu. Szczęka powinna znajdować się między naszym kciukiem a resztą palców. Natomiast drugą ręką należy otworzyć pyszczek naciskając na żuchwę. Następnie trzeba umieścić tabletkę jak najgłębiej na języku. Potem szybko zamknąć pyszczek i nie pozwolić pupilowi na wyplucie pastylki. Podczas tej czynności możemy lekko pomasować gardło, co spowoduje połknięcie tabletki. Po tej czynności dobrze jest nagrodzić kota przysmakiem.

Jeśli mamy lek w postaci pasty lub zawiesiny możemy go podać w identyczny sposób lub zaaplikować w kąt policzkowy.

Leki doodbytnicze

Występują w formie czopków. Powinno się je stosować po wypróżnieniu się zwierzęcia. Czopek musi być dostosowany wielkością do zwierzęcia. Przed aplikacja należy taki czopek posmarować olejem (np. parafiną) w celu łatwiejszej aplikacji. Po tej czynności przez parę minut ogranicz kotu ruch, żeby czopek mógł się wchłonąć bez przeszkód.

Leki do oczu

Mogą występować w formie kropli, zawiesin lub maści. Musimy podać je do oka. W tym celu kciukiem i palcem wskazującym należy rozchylić powiekę i przechylić głowę kota lekko do tyłu. Po zaaplikowaniu leku potrzymaj głowę kota, aby krople mogły się wchłonąć.

Leki do uszu

Celem aplikacji musisz unieruchomić głowę kota, odchylić małżowinę uszną w kierunku drugiego ucha, a następnie zaaplikować lek. Potem musisz pomasować lekko ucho celem dobrego rozprowadzenia preparatu. Czynność ta zapobiega wydostaniu się lekarstwa po skończonym zabiegu.

Leki na skórę

Leki te przysparzają najmniej kłopotów w czasie aplikacji. Mogą to być maści, kremy lub preparaty w postaci kropli. Są to preparaty typu „spot on” umieszczane najczęściej w okolicy karku. Problemem w przypadku tych specyfików nie jest sama aplikacja, a utrzymanie się preparatu na ciele kota. Zwierzak będzie bowiem chciał jak najszybciej się go pozbyć. W tym celu można stosować różne metody zabezpieczające: kołnierze, ubranka czy opatrunki.

Zastrzyki

Zastrzyki powinien robić tylko i wyłącznie lekarz. Wyjątek stanowi konieczność codziennego podawania iniekcji, na przykład w przypadku cukrzycy będą to zastrzyki insulinowe. W takiej sytuacji weterynarz powinien pokazać, w jaki sposób należy wykonać zastrzyk. Wykonanie prawidłowej iniekcji to nie tylko umiejętne wbicie igły i wpuszczenie zawartości strzykawki w ciało zwierzęcia. To również właściwe napełnienie strzykawki i unieruchomienie czworonoga.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu