Choroby kotów

06.08.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby kotów

Jest wiele schorzeń, które są określane tym ogólnym pojęciem. Mowa tu o przypadkach nagłych bólów brzucha. Przyczyn takiego stanu jest wiele i trudno o natychmiastowe postawienie jednoznacznej diagnozy. Dlatego nie warto czekać z wizytą u lekarza weterynarii, poprzestając na stosowaniu domowych sposobów.

Definicja i przyczyny występowania

Pod tym pojęciem rozumieć należy nagłe stany bólowe brzucha. Kot z takim schorzeniem odczuwa dotkliwy ból na skutek powiększenia któregoś z narządów jamy brzusznej, zapalenia lub niedokrwienia. Przyczyny mogą być bardzo różne. Czasami jest to wynikiem zatkani cewki moczowej, które niezwykle często zdarzają się u kastrowanych samców. Ciała obce w przewodzie pokarmowym zdarzają się u kotów bardzo rzadko. Jest to raczej domeną psów. W przypadku nieodpowiedniego stosowania niesterydowych leków przeciwzapalnych może dojść do perforacji żołądka lub jelit. U młodych zwierząt pod uwagę trzeba brać uraz i poranienie. W przypadku kotek powodem może być cysta na jajniku, która pękła. Czasami przyczyną jest skręt macicy w czasie ciąży lub stan zapalny (np. ropomacicze).

Objawy

Należy do nich charakterystyczna pozycja zwierzęcia – leży na brzuchu z kończynami podkurczonymi pod siebie. Jest to dla kota pozycja najbardziej odciążająca organizm, w takim ułożeniu odczuwa najmniejszy ból. Towarzyszą temu drżenie, apatia, niechęć do poruszania się i bolesność w czasie dotykania. Czasami mogą występować także objawy ze strony układu pokarmowego, na przykład wymioty, biegunka i brak apetytu. Przy dużej bolesności kot głośno miauczy, a nawet wyje, potem popada w ospałość i letarg.

Czego nie należy robić?

Przede wszystkim nie wolno leczyć zwierzaka na własną rękę i stosować tak zwanych domowych sposobów (nagrzewania, schładzania, pojenia lnem). Może to być tragiczne w skutkach. Nie należy karmić ani poić kota na siłę, może dojść wtedy do zachłyśnięcia. Przenoszenie kota i branie go na kolana także nie powinno mieć miejsca. Trzeba robić tylko to, co jest konieczne i niezbędne, a do takich czynności należy włożenie pupila do transportera i zabranie do lekarza weterynarii. Stan ostrego brzuch jest niebezpiecznym schorzeniem i należy go traktować jako bezpośrednie zagrożenie życia naszego pupila.

Postępowanie w gabinecie

Oprócz podstawowych badań, takich jak pobieranie krwi, może zaistnieć konieczność zrobienia zdjęcia RTG lub USG jamy brzusznej. Są to czułe badania, dzięki którym można wykryć obecność guzów w jamie brzusznej, wolnego płynu, ropni, torbieli bądź powiększonych węzłów chłonnych. Przyczyn zachorowania zwierzęcia może być wiele i nie zawsze da się postawić diagnozę od razu, dlatego może zajść konieczność przeprowadzenia operacji. Zabieg taki to laparotomia diagnostyczna, czyli otwarcie jamy brzusznej w celu postawienia diagnozy i wybrania sposobu dalszego leczenia. Nie należy przeciwstawiać się lekarzowi prowadzącemu – skoro on uważa, że zabieg jest konieczny, to na pewno ma ku temu powody.

Po operacji należy otoczyć pupila troskliwą opieką. Być może konieczna będzie zmiana karmy i podawanie lekarstw. Niezbędne okazać się może pozostawienie kota w gabinecie weterynaryjnym na czas leczenia. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami i należy się z tym liczyć.

Nie ma konkretnej odpowiedzi na to, czy nasz ulubieniec wróci do pełnego zdrowia oraz, w jakim czasie to się stanie. Dzieje się tak dlatego, że ostry brzuch to stan określający wiele różnych schorzeń, które mogą mieć zupełnie inne podłoże. Dlatego też sposób leczenia i czas powrotu do zdrowia jest bardzo zindywidualizowany.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 1.0 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu