Choroby kotów

29.10.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby kotów

Wątroba odpowiada za trawienie. Niestety, u kotów jest to narząd bardzo wrażliwy. Jest on bardzo podatny na wszelkie toksyny i infekcje. Szczególnie wrażliwe są kocięta. Przyczyny dysfunkcji tego narządu są bardzo różne, dlatego też objawy są niespecyficzne. Do najczęstszych problemów z wątrobą u kotów należą: stłuszczenie, zapalenie, żółtaczka, schorzenia woreczka żółciowego oraz zespolenie wrotno-czcze.

Zespolenie wrotno-czcze

Jest to wada wrodzona. Polega na połączeniu naczyń wątroby z naczyniami narządów jamy brzusznej. W ten sposób płynąca krew omija wątrobę, co w efekcie doprowadza do jej niedorozwoju i zaburzeń w funkcjonowaniu. Wątroba odgrywa ważną rolę w procesie trawienia, a więc w tym wypadku kłopoty z rozkładaniem pokarmu i przyswajaniem go w odpowiedniej postaci będą bardzo duże. Objawy to: ślinotok, napady agresji, drgawki. Nasilają się one głównie po spożyciu pokarmu. Leczenie jest wyłącznie operacyjne, jednak zabieg nie jest prosty i może nie przynieść spodziewanych efektów. Uważa się, że jest to schorzenie dziedziczne.

Stłuszczenie wątroby (Lipidoza)

Najczęściej jest przyczyną błędów żywieniowych. Pojawia się, kiedy dieta jest uboga w karnitynę i argininę. Występuje także w przypadku niewłaściwie prowadzonej kuracji odchudzającej. Zazwyczaj jest ona prowadzona „na własną rękę” lub dawki karmy są zbyt małe dla organizmu. Przyczyna może być również zatrucie (np. zjedzenie trutki na szczury), choroby lub głodówka. Lipidoza pojawia się po około dwóch tygodniach głodówki.

Objawami są: wymioty, rozwolnienie na przemian z zatwardzeniem, apatia, niechęć do spożywania pokarmu oraz żółtaczka.

Leczenie podjęte w odpowiednim momencie daje pozytywne efekty. Wskazana będzie tu odpowiednia dieta oraz podawanie środków farmakologicznych wspomagających wątrobę.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu