29.10.2010
autor: Agata Wieczorek
kategoria: Choroby kotów
Padaczka dość rzadko zdarza się u kotów. Jednak jest to problem, o którym warto pamiętać. Charakterystycznym objawem padaczki jest skłonność do ataków drgawkowych i ich powtarzalność. Ataki mogą przybierać bardzo różne postacie, od bardzo łagodnych, aż do dużych skurczy połączonych z utratą świadomości i bezwiednym oddawaniem moczu lub kału.
Co to jest padaczka?
Padaczka jest to choroba układu nerwowego charakteryzująca się nawracającymi atakami drgawkowymi. Nie występują tutaj morfologiczne zmiany w mózgu, zachowuje on swoją budowę, lecz nie funkcjonuje prawidłowo.
Przyczyną może być uraz mechaniczny, guzy mózgu, przebyta choroba, niedotlenienie bądź predyspozycja genetyczna. Objawy padaczkowe mogą wystąpić w każdym wieku. Jeśli mają miejsce w przypadku kociąt, należy zastanowić się nad możliwością ich dalszego życia. Dotkniętych tym schorzeniem zwierząt nie należy rozmnażać.
Jak wygląda atak?
Ataki mają bardzo różną postać. W większości pojawiają się kiedy zwierzę odpoczywa lub śpi, czasami w ciągu nocy lub nad ranem. Przed atakiem pupil często sprawia wrażenie oszołomionego, przerażonego. Może szukać kontaktu z właścicielem bądź wykazywać chęć ucieczki. Taki stan przedpadaczkowy określa się mianem aury.
Podczas ataku kot sztywnieje, kłapie żuchwą, bardzo się ślini, przeraźliwie miauczy. Czasami oddaje mocz i kał, rusza wszystkimi kończynami na raz lub sztywnieje na całym ciele. Zwierzę podczas ataku za zwyczaj leży na jednym boku.
W czasie drgawek kota trzeba zostawić w spokoju, nie należy go przytrzymywać bądź uspokajać. Takie działania mogą skutkować zrobieniem ulubieńcowi i sobie krzywdy. W czasie ataku zwierzę pozbawione jest zupełnie świadomości i może nas niechcący podrapać lub dotkliwie ugryźć. Jedyne co możemy zrobić to pilnować, żeby nie spadł (na przykład z kanapy) i nie pokaleczył się.
Po ataku, który trwa różnie – od kilku sekund do kilku minut, kot odzyskuje przytomność. Wstaje i od razu idzie się napić. Jest to bardzo charakterystyczne zachowanie u zwierząt z padaczką. Pupilowi może towarzyszyć okresowa dezorientacja i zakłopotanie oraz bezcelowe chodzenie.
Komentarze (0)
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu